Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu


czcionka mniejsza czcionka normalna czcionka większa
Barwy i Symbole

 

SZTANDAR      

 
Głowica sztandaru
Projekt graficzny głowicy sztandaru wykonany został zgodnie z Ustawą Sejmu RP z dnia 19 lutego 1993r. o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 34  z 1993 r., poz. 154)
Głowica sztandaru składa się z orła i podstawy, wykonanych z białego metalu. Korona, dziób i szpony orła są koloru złotego. Na przedniej ścianie podstawy umieszczone są inicjały Wielkopolskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych „WSPWL”. Wewnątrz podstawy będzie umieszczony zminiaturyzowany akt nadania sztandaru. Głowica jest posrebrzana i matowana.

 


Strona główna płata sztandaru
Płatem sztandaru jest tkanina biała w kształcie kwadratu, po której obu stronach znajduje się krzyż kawalerski wykonany z tkaniny czerwonej. Barwy sztandaru są białe i czerwone, ustalone dla barw Rzeczypospolitej Polskiej. Jeden bok sztandaru wszyty jest w białą skórę przymocowaną do drzewca 7gwoździami z białego metalu po każdej stronie płata (drzewca). Boki sztandaru, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca,  są obszyte frędzlą złotą.
Na stronie głównej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego w czerwonym kręgu znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części, haftowane złotym szychem. Pośrodku wieńca jest umieszczony wizerunek orła białego, ustalony ustawą z dnia 9 lutego 1990 r. o zmianie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej /Dz. U. Nr 10, poz. 60/ - z głową zwróconą do drzewca, haftowany srebrnym szychem; korona, dziób i szpony orła są haftowane złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża kawalerskiego, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu, oraz w ich polach litery WSPWL, będące inicjałami Wielkopolskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych, haftowane złotym szychem.

 

 

Strona odwrotna płata sztandaru
Na stronie odwrotnej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego, znajduje się wieniec, taki jak na stronie głównej, w środku którego jest umieszczony w trzech wierszach  napis „Bóg Honor Ojczyzna”, haftowany złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu takie, jak na stronie głównej, a w ich polach umieszczone zostały następujące symbole:
Wieniec wawrzynu z herbem Województwa Wielkopolskiego
W wieńcu górnym prawym, przy drzewcu sztandaru, na białej tkaninie umieszczone są dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego, w górnej części, haftowane złotym szychem. Pośrodku umieszczony jest herb Województwa Wielkopolskiego, którym jest srebrny orzeł, ze złotą przepaską na skrzydłach, złotym dziobem zwróconym w prawo, złotymi nogami i złotą przewiązką na ogonie w czerwonym polu, umieszczony na planie trójkątnej gotyckiej tarczy herbowej.
Orzeł haftowany jest srebrnym szychem, natomiast dziób, przepaska na skrzydłach, nogi i przewiązka na ogonie haftowane są złotym szychem.
Wieniec wawrzynu z herbem miasta Poznania