Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
29 stycznia 2021
„Walka o siebie to często walka z samym sobą”
Pod takim hasłem przeprowadzane zostały ostatnie zajęcia z przywództwa wojskowego na poligonie w Biedrusku.

Asertywność, podejmowanie trudnych decyzji, radzenie sobie z konfliktami, reagowanie na elementy niesubordynacji podwładnych połączone z treningiem taktycznym, sprawdzającym wyszkolenie indywidualne i zespołowe w działaniach taktycznych stanowiło nie lada wyzwanie nie tylko dla kadetów ale również dla instruktorów przywództwa, taktyki oraz podoficerów występujących w roli dowódców grup.

Zajęcia obfitowały w wiele wymagających zadań, odzwierciadlających pole walki. Przenikanie w terenie zajętym przez przeciwnika, pokonywanie terenu różnymi sposobami, działanie drużyny na wypadek kontaktu ogniowego, rozpoznanie i podejście do obiektu wpisują się w codzienne, wojskowe rzemiosło. Żołnierze sprawdzają się wtedy w roli dowódcy.

Poszczególne grupy szkoleniowe działały według podobnego scenariusza. Zajęcia rozpoczynały się wczesnym rankiem a kończyły późnym wieczorem.

Sytuacje, które wytworzyły się w trakcie ćwiczeń pozwoliły sprawdzić umiejętności kierowania drużyną przez żołnierzy, przy dużym obciążeniu psychofizycznym. Ważna była przy tym wiedza i umiejętności z zakresu taktyki, terenoznawstwa oraz medycyny pola walki ale również współpraca, skupienie na zadaniu, odpowiedzialność za podejmowane decyzje czy też wzajemne wsparcie i motywowanie.

Tekst: st. chor. sztab. Paweł Andrzejewski, chor. Andrzej Kędzierski, foto: st. chor. sztab. Paweł Andrzejewski

generuj pdf
go-up
Kontakt

Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu
Wojska Polskiego 86/90
60-628 Poznań
tel. 261575070
fax. 261575244
spwl@ron.mil.pl

    
  • BIP