Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
11 września 2020
Uroczysty apel z okazji Święta Wojsk Lądowych
11 września 2020 roku w przeddzień Święta Wojsk Lądowych żołnierze oraz pracownicy Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych i Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych wzięli udział w uroczystym apelu.

Wojska Lądowe stanowią trzon Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Przeznaczone są do zapewnienia obrony przed atakiem lądowo-powietrznym w dowolnym rejonie kraju, w obliczu każdej formy zagrożenia militarnego. Wojska Lądowe uczestniczą w realizacji zadań wynikających z międzynarodowych zobowiązań Polski, związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, pełnieniem misji pokojowych i humanitarnych, a także w akcjach związanych z likwidacją klęsk żywiołowych.

**********

337 lat temu ekspansja wielkiej armii tureckiej na Europę została zahamowana. 12 września 1683 roku wojska sprzymierzone pod dowództwem polskiego króla Jana III Sobieskiego powstrzymały pod Wiedniem, armię turecką dowodzoną przez Wielkiego Wezyra Kara Mustafę.

Pod murami Wiednia armia wezyra pojawiła się 10 lipca 1683 roku. Rozpoczęło się kilkumiesięczne oblężenie. Wiednia broniła 18 tys. załoga, która odpierała nieustanne ataki Turków. Po dwóch miesiącach walk oblężniczych, liczebność broniących się spadła do ok. 5 tys.. Zaczynało brakować prochu, pojawił się głód, sytuacja stawała się coraz poważniejsza. W tym czasie król Jan III Sobieski, wywiązując się z zawartego traktatu z Cesarzem Austrii Leopoldem I o wzajemnej pomocy na wypadek zagrożenia przez Turcję, werbował żołnierzy, aby ruszyć na odsiecz oblężonemu miastu. Polski król wyruszył z Krakowa przez Śląsk, Morawy i Czechy na czele około 27 tys. wojsk koronnych. 3 września pod Tulln nad Dunajem, wojska prowadzone przez króla spotkały się ze sprzymierzonymi wojskami austriackimi i niemieckimi. Komendę nad całością wojsk objął Jan III Sobieski.

W bitwie wzięło udział  ponad 35 tys. piechoty i ok. 30 tys. jazdy wojsk sprzymierzonych. Naprzeciw nim stanęła 100 tys. armia turecka, wspierana przez sojuszników.

Wezyr będąc przekonanym o sile swoich wojsk, nie poczynił przygotowań do obrony obozu. W godzinach popołudniowych 12 września 1683 roku wojska Sobieskiego wyszły z Lasu Wiedeńskiego, z którego to Turcy nie spodziewali się ataku. Na rozkaz króla, piechota i artyleria oczyściła drogę dla kawalerii. Wówczas król wysłał chorągiew husarską porucznika Zbierzchowskiego w celu rozpoznania terenu. Chorągiew wprowadziła dezorganizację w szeregach tureckich.

O godzinie 18 Jan III Sobieski wydał rozkaz do ataku. Do boju ruszyły chorągwie husarskie wspierane przez kawalerię austriacką i niemiecką. Atak trwał zaledwie pół godziny, bowiem  Turcy nie wytrzymali impetu uderzenia. Wielki Wezyr wraz ze swą świtą rzucił się do ucieczki.

Straty wojsk Kara Mustafy w bitwie wyniosły ok. 20 tys. zabitych i 5 tys. rannych, wśród wojsk sprzymierzonych było ok. 1.5 tys. zabitych i ok. 2,5 tys. rannych. Po zwycięstwie król Jan III Sobieski napisał list do papieża Innocentego XI ze słowami: Venimus, vidimus et Deus vicit - Przybyliśmy, zobaczyliśmy i Bóg zwyciężył.

Dla uczczenia wielkiego zwycięska odniesionego pod Wiedniem, dzień 12 września wybrany został na Święto Wojsk Lądowych. W okresie II Rzeczypospolitej obchodziły je samodzielnie jednostki wojskowe. W 1948 roku ustanowiono centralne obchody, które miały odbywać się w pierwszą niedzielę po 15 kwietnia. Uroczystości wówczas jednak nie przeprowadzono ani razu. Do idei obchodów Święta Wojsk Lądowych powrócono dopiero w 1996 roku.

**********

Uroczysty apel rozpoczął się od złożenia meldunku. Meldunek odebrał  komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych płk dypl. Krzysztof Kuba.

W trakcie przemówienia komendant Centrum przypomniał wydarzenia sprzed kilkuset lat, kiedy doszło do wspaniałego zwycięstwa oręża polskiego pod Wiedniem oraz podziękował żołnierzom i pracownikom za ich służbę i pracę na rzecz Ojczyzny.

Obchody Święta Wojsk Lądowych stanowiły doskonałą okazję do wręczenia aktów mianowania, wyróżnień i dyplomów dla żołnierzy i pracowników wojska obchodzących jubileusz długoletniej służby i pracy. W trakcie apelu na maszt wciągnięta została Flaga Wojsk Lądowych oraz odegrana została Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Tekst i foto: chor. Andrzej Kędzierski

generuj pdf
go-up
Kontakt

Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu
Wojska Polskiego 86/90
60-628 Poznań
tel. 261575070
fax. 261575244
spwl@ron.mil.pl

    
  • BIP