Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
29 czerwca 2021
Rajd rowerowy poświęcony pamięci Artura Deneki
W dniach 21 -26 czerwca 2021 roku żołnierze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych wzięli udział w Rajdzie Rowerowym poświęconym pamięci zmarłego Kolegi. Przez sześć dni, żołnierze pokonali trasę liczącą ponad 650 km.

Pomysł zorganizowania rajdu narodził się w głowach podoficerów, tuż po śmierci Artura. Chcieli oni w ten sposób uczcić pamięć o Nim, pasjonacie podróży i to nie tylko tych rowerowych. Upłynęły dwa miesiące i plan został wcielony w życie.  

W przeddzień rajdu, zanim jego uczestnicy wsiedli na rowery, odwiedzili miejsce ostatniego spoczynku Artura, składając kwiaty i zapalając symboliczny znicz. Na cmentarzu przy ul. Nowina, znajdującym się na poznańskich Ogrodach, przedstawiciele uczestników rajdu spotkali się z rodziną zmarłego, przekazując na ręce wdowy okolicznościowy ryngraf.

Rajd rozpoczął się w Kielcach w poniedziałek 21 czerwca, a zakończył się po sześciu dniach w Zamościu. Trasa przebiegała częścią szlaku rowerowego Green Velo, który to jest najdłuższym, spójnie oznakowanym szlakiem rowerowym w Polsce. Szlak ten przebiega głównie po asfaltowych drogach publicznych o niskim natężeniu ruchu pojazdów.

Z Kielc uczestnicy rajdu podążyli w kierunku Sandomierza a następnie poprzez Rzeszów i Przemyśl do Zamościa, trasa przecinała w ten sposób obszary trzech województw. Przebiegała przez tereny i miejsca, podróży historyczno – wojskowej z  2018 roku, w której uczestniczyli żołnierze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych. Głównym organizatorem tej podróży był wtedy śp. st. chor. sztab. Artur Deneka.

Uczestnicy rajdu pokonując kolejne kilometry, przejeżdżali obok miejsc pochówku żołnierzy poległych w obu wojnach światowych oraz innych miejsc upamiętnionych krwią żołnierza polskiego i „Żołnierzy Wyklętych”.  

Przez pierwsze cztery dni rajdu temperatura powietrza w słońcu przekraczała 40 stopni Celsjusza co powodowało, że jazda rowerem w takiej temperaturze nie należała do najłatwiejszych. Pomimo takiej aury średnia liczba przejechanych kilometrów każdego dnia przekraczała 100 km.

Po szczęśliwym dotarciu do mety uczestnicy rajdu obiecali sobie, że w przyszłym roku spotkają się w tym samym groniie, na trasie kolejnego rajdu.

Tekst: chor. Andrzej Kędzierski, mł. chor. Paweł Woźniak, foto: chor. Andrzej Kędzierski, uczestnicy rajdu

generuj pdf
go-up
Kontakt

Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu
Wojska Polskiego 86/90
60-628 Poznań
tel. 261575070
fax. 261575244
spwl@ron.mil.pl

    
  • BIP