Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
15 października 2020
Obchody 80. rocznicy powstania Batalionów Chłopskich
15 października 2020 roku przy Pomniku Tadeusza Kościuszki odbyły się poznańskie obchody rocznicy powstania Batalionów Chłopskich.

Bataliony Chłopskie były największą po Armii Krajowej polską formacją zbrojną działającą w czasie II wojny światowej.

W swoich szeregach organizacja skupiała przede wszystkim mieszkańców wsi. W 1944 roku BCh liczyły ok. 170 tys. żołnierzy.

Głównym zadaniem, które realizowali żołnierze BCh była obrona ludności polskiej wsi przed terrorem okupanta. W czasie II wojny światowej żołnierze Batalionów Chłopskich dokonali ponad 3 tys. różnego rodzaju akcji bojowych. Stoczyli około 900 bitew i potyczek, przeprowadzili ponad 200 akcji, niszcząc transport wroga oraz około 800 akcji przeciw aparatowi administracyjno- politycznemu. Do najważniejszych akcji BCh należy zaliczyć walki w obronie pacyfikowanej Zamojszczyzny w latach 1942-1943 oraz udział w wyzwoleniu tzw. Republiki Pińczowskiej na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku. W czerwcu 1944 roku oddziały BCh wzięły udział w bitwach partyzanckich w lasach janowskich i lipskich oraz w Puszczy Solskiej - największej bitwie partyzanckiej na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej.

W trakcie walk, działań dywersyjnych i w wyniku aresztowań poległo ok. 7 tys. żołnierzy tej formacji.

**********

W 203 rocznicę śmierci generała Tadeusza Kościuszki obchody rocznicowe odbyły się przy Jego Pomniku. W Powstaniu Kościuszkowskim udział wzięły oddziały złożone z chłopów, których Kościuszko traktował jak równych sobie obywateli.

Naczelnik Insurekcji 1794 roku zmarł w dniu 15 października 1817 roku w szwajcarskim Solurze.

Z uwagi na pandemię koronawirusa i związane z tym bezpieczeństwo sanitarne, obchody miały okrojony charakter oraz zawężoną liczbę uczestników.

W ceremonialnym zabezpieczeniu uroczystości udział wzięli żołnierze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych. Przy Pomniku Tadeusza Kościuszki stanął posterunek honorowy złożony  ze słuchaczy Szkoły. Po przemówieniach, na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów przy pomniku Naczelnika Insurekcji.

Tekst: chor. Andrzej Kędzierski, foto:  st. sierż. Agata Kwiecińska

generuj pdf
go-up
Kontakt

Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu
Wojska Polskiego 86/90
60-628 Poznań
tel. 261575070
fax. 261575244
spwl@ron.mil.pl

    
  • BIP