Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
19 marca 2021
Muzycy otrzymali akty mianowania a dziewczyna pierścionek…
W piątek, 19 marca 2021 roku w Sali Tradycji odbyła się uroczystość wręczenia aktów mianowania na pierwszy stopień podoficerski.

Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych jako jedyna w Wojsku Polskim kształci żołnierzy na potrzeby korpusu podoficerskiego w grupie osobowej orkiestr i zespołów estradowych.

Muzycy przeszli szkolenie typowo wojskowe ucząc się m.in. regulaminów, musztry, strzelania, budowy i zasad eksploatacji sprzętu wojskowego. Po złożeniu przysięgi zajęcia ze szkolenia wojskowego przeplatane były zajęciami związanymi z grą na instrumentach muzycznych. W trakcie szkolenia kadeci odbyli dwutygodniowe praktyki w orkiestrach wojskowych. Podsumowaniem ich szkolenia były egzaminy na podoficera.

Ceremonia wręczenia aktów mianowania odbyła się w Sali Tradycji Szkoły. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku komendantowi Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych, st. chor. sztab. Pawłowi Urbańskiemu. Wojskową asystę uroczystości stanowili trębacze Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania oraz Poczet Sztandarowy Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych.

Po wręczeniu aktów mianowania i świadectw ukończenia Szkoły oraz złożeniu uroczystego ślubowania, błogosławieństwa nowym kapralom Wojska Polskiego udzielili kapelani wyznania katolickiego i ewangelickiego.

Następnie do podoficerów – muzyków zwrócił się komendant Szkoły mówiąc m.in. „Kończy się pewien etap w waszej karierze wojskowej, szczególnie dla Was, którzy nie mieliście wcześniej do czynienia z wojskiem, bowiem kształciliście się przed przybyciem do nas ale na uczelniach cywilnych i to w zupełnie innym kierunku. Przez te siedem miesięcy otrzymaliście od naszych instruktorów i dowódców wiedzę , która pozwoli wam swobodnie poruszać się w środowisku wojskowym. Jesteście muzykami ale przede wszystkim musicie pamiętać, że jesteście żołnierzami a teraz już podoficerami. […] Pomimo waszego zmęczenia, zawsze można było na Was liczyć. Będzie nam Was bardzo brakowało, waszego śpiewu, waszych koncertów, pogody ducha, którą zawsze mieliście. […] Życzę Wam aby Wasze marzenia i plany ziściły się.”

Tuż po zakończeniu oficjalnej części uroczystości jeden ze świeżo promowanych kadetów przyklęknął na jednym kolanie, wyjął pierścionek zaręczynowy i oświadczył się swojej dziewczynie. Dziewczyna nie kryła wzruszenia a oświadczyny żołnierza nagrodzone zostały gromkimi brawami.

Po raz pierwszy w historii Szkoły absolwenci kursu podoficerskiego otrzymali pamiątkowe Certyfikaty poświadczające odbycie przez nich szkolenia w największej szkole podoficerskiej w Siłach Zbrojnych RP.

Teraz muzycy trafią do orkiestr wojskowych rozlokowanych na terenie całego kraju.

Powodzenia!!!

Tekst i foto: chor. Andrzej Kędzierski

generuj pdf
go-up
Kontakt

Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu
Wojska Polskiego 86/90
60-628 Poznań
tel. 261575070
fax. 261575244
spwl@ron.mil.pl

    
  • BIP