Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
29 maja 2021
Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa
29 maja oddajemy hołd tym wszystkim, którzy narażając swoje zdrowie i życie, brali udział w misjach pokojowych, humanitarnych, szkoleniowych i bojowych poza granicami naszego kraju.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa wprowadziła ustawa o weteranach uchwalona w 2011 roku. W tym dniu obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ, ustanowiony w 2002 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

To wyjątkowy dzień dla tych, którzy pełnili i pełnią służbę poza granicami naszego państwa.

Przez 68 lat ponad 120 tys. polskich żołnierzy i pracowników wojska wzięło udział w ponad 90 misjach i operacjach poza granicami państwa. W tym gronie znajdują się również obecni i byli podoficerowie ze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych, którzy brali udział w kilkudziesięciu misjach poza granicami Polski.

Ogółem w trakcie zagranicznych misji poległo 120 polskich żołnierzy i pracowników wojska a ponad 800 osób zostało rannych.

Polscy żołnierze brali udział w misjach prawie na wszystkich kontynentach, w Azji, Afryce, na Bliskim Wschodzie oraz w Europie. Obecnie służą w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Rumunii, Republice Środkowej Afryki, Kuwejcie, Iraku Turcji oraz na Łotwie.

Weterani, szacunek i wsparcie dla Was!!! Dziękujemy Wam!!!

Tekst: chor. Andrzej Kędzierski, Foto: zdjęcia z archiwum SPWLąd

generuj pdf
go-up
Kontakt

Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu
Wojska Polskiego 86/90
60-628 Poznań
tel. 261575070
fax. 261575244
spwl@ron.mil.pl

    
  • BIP