Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
06 marca 2020
Dzień kobiet w koszarach
W piątek na dwa dni przed Międzynarodowym Dniem Kobiet komendanci dwóch jednostek wojskowych położonych na poznańskim Golęcinie spotkali się z kobietami służącymi i pracującymi w podległych im jednostkach.

Z kobietami wręczając im symboliczną różę spotkali się komendant CSWL płk Piotr Kriese oraz komendant SPWLąd st. chor. sztab. Paweł Urbański.

W ostatnich latach liczba kobiet w Siłach Zbrojnych RP systematycznie rośnie. Żołnierze-kobiety służą we wszystkich rodzajach Sił Zbrojnych. Najliczniejszą grupę stanowią w Wojskach Lądowych ale wspierają także działania Sił Powietrznych oraz służą w Marynarce Wojennej. Kobiety realizują się w Wojskach Specjalnych oraz w Wojskach Obrony Terytorialnej.

W Siłach Zbrojnych RP Panie obejmują stanowiska dowódcze od szczebla drużyny do batalionu. Kilka procent spośród wszystkich służących w Wojsku Polskim to żołnierze – kobiety, które są dowódcami drużyn, plutonów, kompanii, batalionu, grup ewakuacji medycznej bądź zajmują inne stanowiska dowódcze.

W ostatnich latach kobiety brały udział we wszystkich misjach pokojowych i stabilizacyjnych prowadzonych przez Wojsko Polskie. Panie były w Kosowie, Pakistanie, Iraku, Łotwie, Rumuni, Bośni i Hercegowinie, w krajach bałtyckich i na Morzu Śródziemnym. Najliczniejszą grupę żołnierze-kobiety reprezentowały w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Islamskiej Republice Afganistanu.

Tekst i foto: chor. Andrzej KędzierskiDołączona galeria zdjęć: Dzień kobiet w koszarach

Zobacz więcej w galerii: Dzień kobiet w koszarach
generuj pdf
go-up
Kontakt

Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu
Wojska Polskiego 86/90
60-628 Poznań
tel. 261575070
fax. 261575244
spwl@ron.mil.pl

    
  • BIP