Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
25 czerwca 2021
Święto Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych
W piątek 25 czerwca 2021 roku uczciliśmy 17 - rocznicę powstania Wielkopolskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych.

W ramach swojej działalności Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych prowadzi szkolenie szeregowych zawodowych na pierwszy stopień podoficerski, podoficerów zawodowych na kursach kwalifikacyjnych, żołnierzy służby przygotowawczej, żołnierzy rezerwy oraz kandydatów na podoficerów wywodzących się ze środowiska cywilnego w grupach osobowych orkiestr wojskowych i zespołów estradowych, pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego, a począwszy od ubiegłego roku kryptologii i cyberbezpieczeństwa, rozpoznania i zakłóceń elektronicznych, łączności i informatyki.

W swojej działalności kultywujemy dziedzictwo tradycji pułkowych szkół podoficerskich przedwojennej 14 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty, której ostatnim dowódcą był nasz Patron gen. bryg. Franciszek Seweryn Wład.

Wciąż się doskonalimy i rozwijamy. Przez 17 lat funkcjonowania wyszkoliliśmy i przeszkoliliśmy blisko 40 tys. żołnierzy co powoduje, że jesteśmy największą placówką kształcącą podoficerów na potrzeby wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Począwszy od 2020 roku prowadzimy szkolenie z Przywództwa Wojskowego. 

Kształcimy kandydatów na podoficerów w zakresie wiedzy i umiejętności oraz kwalifikacji instruktorskich wymaganych do objęcia stanowisk służbowych zaszeregowanych do stopnia etatowego kaprala, przygotowujemy przyszłych podoficerów do kierowania żołnierzami na szczeblu drużyny, prowadzimy  kursy kwalifikacyjne dla podoficerów przed mianowaniem ich na kolejne stopnie wojskowe.

Tegoroczne obchody Naszego Święta połączone były z wręczeniem świadectw ukończenia bazowego kursu podoficerskiego dla ponad 150 szeregowych zawodowych.

W tym dniu, Szkole wręczona została Chorągiew Wojska Polskiego, nowy znak używany w Siłach Zbrojnych RP, wprowadzony Rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z grudnia 2020 roku.

Piątkową uroczystość, która odbywała się na placu apelowym golęcińskich, swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Wojewody Wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Poznania oraz Starosty Poznańskiego.

Na uroczystości obecny był burmistrz Piątku, dyrektorzy szkół w Koninie i we Wrześni oraz Prezes Stowarzyszenia Weteranów i Przyjaciół 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty.

W obchodach rocznicowych udział wzięli byli komendanci Szkoły, komendanci innych szkół podoficerskich, przedstawiciele armii amerykańskiej i niemieckiej, starsi podoficerowie dowództw na czele ze Starszym Podoficerem Sztabu Generalnego WP.

W uroczystości uczestniczyli  przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej, Wojskowej Komendy Uzupełnień, Policji, Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej. W trakcie uroczystego apelu wręczone zostały Odznaki Pamiątkowe Wielkopolskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych oraz inne wyróżnienia.

Zwracając się  do absolwentów bazowego kursu podoficerskiego pełniący obowiązki komendanta Szkoły, st. chor. sztab. Piotr Maciejewski powiedział m.in. „Żołnierze, dziś przekraczacie bardzo ważny etap Waszego rozwoju służbowego. Wasi przełożeni za chwilę powierzą Wam pierwszych podwładnych. Będą się z tym wiązać przywileje i uprawnienia. Myślę, że warto było poświęcić wiele trudu i wysiłku aby z sukcesem ukończyć szkolenie i zdać egzamin. Z biegiem służby będzie przybywać kolejnych stanowisk, awansów na kolejne stopnie wojskowe czy odznaczenia, czego Wam serdecznie życzę”.

Obchody Święta zakończyła uroczysta defilada.

Teraz absolwenci bazowego kursu podoficerskiego trafią do swoich macierzystych jednostek wojskowych, w których wyznaczeni zostaną na swoje pierwsze stanowiska dowódcze. Wtedy też zostana awansowani na pierwszy stopień podoficerski – stopień kaprala.

Tekst i foto: chor. Andrzej Kędzierski

generuj pdf
go-up
Kontakt

Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu
Wojska Polskiego 86/90
60-628 Poznań
tel. 261575070
fax. 261575244
spwl@ron.mil.pl

    
  • BIP