Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
27 maja 2021
Drużyna w działaniach taktycznych
W ramach szkolenia taktycznego słuchacze kursu podoficerskiego doskonalili swoje umiejętności z działania na współczesnym polu walki.

Podczas zajęć na poligonie w Biedrusku zadaniem prowadzącego szkolenie było przygotowanie kandydatów na podoficerów do dowodzenia drużyną w działaniach taktycznych.

Szkolonym przedstawiona została metodyka i merytoryka prowadzenia zajęć z podległymi żołnierzami, którą będą mogli wykorzystać jako przyszli dowódcy.

Zanim słuchacze przeszli do praktycznego działania, instruktor postawił rozkaz bojowy na szczeblu dowódcy plutonu. W tym czasie kadeci pilnie słuchali i notowali najważniejsze informacje. Następnie ćwiczący pluton podzielony został na drużyny. Każdy ze słuchaczy wystąpił w roli dowódcy i miał za zadanie postawić rozkaz bojowy na szczeblu drużyny.

Po uzupełnieniu amunicji oraz sprawdzeniu łączności, drużyny przeszły do wykonywania zadania bojowego. W trakcie jego realizacji słuchacze mogli sprawdzić swoje, wcześniej nabyte umiejętności w dowodzeniu drużyną.

Podczas działania przyszli podoficerowie wydawali komendy ogniowe oraz realizowali krótkie zadania bojowe, w zależności od zmieniającej się sytuacji taktycznej oraz terenu, po którym się przemieszczali. Doskonalili swoje umiejętności topograficzne głównie poprzez pracę z mapą i kompasem.

Po wystąpieniu kontaktu z przeciwnikiem słuchacze kursu podoficerskiego mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności  w składaniu meldunku o zdarzeniu SALTUR, meldunku o potrzebie wsparcia ogniowego Call for Fire oraz koniecznej ewakuacji rannego z pola walki (MEDAVAC) wykorzystując dostępne środki łączności, zachowując przy tym wszelkie zasady korespondencji radiowej.

Tekst: chor. Andrzej Kędzierski, sierż. Tomasz Kaszuba, Foto: chor. Andrzej Kędzierski

Dołączona galeria zdjęć: Drużyna w działaniach taktycznych

Zobacz więcej w galerii: Drużyna w działaniach taktycznych
generuj pdf
go-up
Kontakt

Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu
Wojska Polskiego 86/90
60-628 Poznań
tel. 261575070
fax. 261575244
spwl@ron.mil.pl

    
  • BIP