BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Proporczyk na beret

Minister Obrony Narodowej decyzją Nr 48/MON z dnia 12 lutego 2010 r. wprowadził proporczyk na beret Wielkopolskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych.

.

Inicjatywa wprowadzenia proporczyka na beret stanowiła kontynuację budowania przez Szkołę symboliki, która nawiązuje w swej wymowie do dziedziczonych i kultywowanych tradycji. Tradycje te wyrażone są poprzez wykorzystanie we wzorze proporczyka tradycyjnych barw piechoty. Do tradycji nawiązuje także umieszczony na proporczyku herb Województwa Wielkopolskiego, symbolizujący wspólne dla Szkoły oraz jej poprzedniczek miejsce stacjonowania.

.

Proporczyk ma kształt równoległoboku o wymiarach 15 mm x 45 mm (wysokość x podstawa) z wcięciem do skrzyżowania przekątnych. Proporczyk  tłoczony z blachy z obramowaniem w kolorze srebrnym. Pomalowany farbą w kolorze granatowym. Przez środek proporczyka poprowadzony pas w kolorze żółtym słonecznikowym. Barwy proporczyka, granatowa oraz żółta słonecznikowa, jako tradycyjne barwy piechoty wyrażają dziedziczone i kultywowane przez Szkołę tradycje pułkowych szkół podoficerskich 14 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty. W pole proporczyka wpisany jest herb Województwa Wielkopolskiego, którym jest gotycka tarcza herbowa, z umieszczonym w jej polu orłem. Herb tłoczony z miedzi, emaliowany w dwóch kolorach, całość złocona. Symbolizuje on wspólne dla Szkoły oraz Jej poprzedniczek miejsce stacjonowania  -  region Wielkopolski.

.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych