BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Otrzymali akty mianowania
15.11.2019
15 listopada 2019 roku w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych odbyło się wręczenie aktów mianowania na stopień kaprala rezerwy

.
Akty mianowania otrzymali żołnierze kursu przeszkalania kadr rezerwy na potrzeby korpusu podoficerów oraz studenci - ochotnicy modułu podoficerskiego Legii Akademickiej.
.
Prawie wszystkie państwa świata zdają sobie sprawę z konieczności posiadania rezerw, które w razie potrzeby mogą wspomóc armię zawodową podczas klęsk żywiołowych, ewakuacji ludności i innych sytuacji kryzysowych, a przede wszystkim na wypadek wojny. Rezerwę stanowią byli żołnierze zwolnieni ze służby wojskowej oraz osoby, które nie były w wojsku, a przeszły kwalifikację wojskową po której zostały ujęte w ewidencji. Jak uczy historia wojen ostatecznie wygrywają je państwa posiadające liczniejsze i dobrze przeszkolone rezerwy.
.
Podczas piątkowej uroczystości akty mianowania otrzymali również studenci – ochotnicy objęci programem Legii Akademickiej. W ciągu roku akademickiego zaliczają oni część teoretyczną na uczelniach, a po jej zakończeniu - w czasie wakacji odbywają szkolenie w jednostkach wojskowych i centrach szkolenia. Po zdaniu egzaminu podoficerskiego mianowaniu zostają na stopień kaprala rezerwy.
.
Wręczenie aktów mianowania odbyło się w Sali Tradycji w obecności sztandaru Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych.
.
.

.
.
.
Tekst i foto: chor. Andrzej Kędzierski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych