BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w golęcińskich koszarach
08.11.2019
101 lat temu po 123 latach niewoli Polska wybiła się na upragnioną niepodległość

.

Państwo polskie w wyniku zaborów wymazane zostało z mapy Europy. Pomimo wielu powstań Polakom nie udało się wybić na niepodległość.

.

W listopadzie 1918 roku kończyła się Wielka Wojna nazwana później I wojną światową. 11 listopada 1918 roku w wagonie kolejowym, w lesie Compiegne pomiędzy Ententą a Cesarstwem Niemieckim podpisany został rozejm kończący tą wojnę. W tym dniu w Warszawie, brygadier Józef Piłsudski zwolniony wcześniej z więzienia w twierdzy w Magdeburgu, otrzymał od Rady Regencyjnej władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich.

.

11 listopada 1918 roku to data symbol bowiem powstanie państwa polskiego nie było wydarzeniem jednodniowym, Granice odrodzonego państwa polskiego kształtowały się jeszcze przez kilka lat. Do końca 1918 roku w granicach II Rzeczypospolitej znalazły się jedynie ziemie byłego Królestwa Polskiego oraz część byłego zaboru austriackiego ze Lwowem. Ostateczny kształt Polska przybrała dopiero w 1922 roku w wyniku plebiscytów, powstań śląskich, powstania wielkopolskiego, wojen z Ukrainą i Rosją sowiecką oraz wcielenia do Polski Wileńszczyzny.

.

**********

.

8 listopada 2019 roku żołnierze oraz pracownicy Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych i Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych wzięli udział w uroczystym apelu z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

.

W trakcie apelu wręczone zostały odznaczenia, listy gratulacyjne oraz akty mianowania na kolejne, wyższe stopnie wojskowe. Podczas uroczystości odczytany został Apel Pamięci, po którym pododdział honorowy oddał trzy salwy dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości,

.

Uroczysty apel zakończył się defiladą pododdziałów Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych oraz poznańskiego Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.

.

**********

.

W poniedziałek 11 listopada 2019 roku na Placu Wolności w Poznaniu odbędą się główne wielkopolskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. W obchodach udział weźmie pododdział żołnierzy Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych wraz z pocztem sztandarowym.

.

.

 


.
.
.
Tekst i foto: chor. Andrzej Kędzierski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych