BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Przysięgali Ojczyźnie
28.10.2019
26 października 2019 roku przysięgę wojskową złożyli kadeci kursu muzyków orkiestr wojskowych Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych

.

Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych jest jedyną placówką szkolnictwa wojskowego w Wojsku Polskim, w której na potrzeby korpusu podoficerskiego kształci się żołnierzy w grupie osobowej orkiestr i zespołów estradowych.

.

Na początku sierpnia kandydaci na muzyków orkiestr wojskowych zdawali egzaminy wstępne na kurs podoficerski. Każdy z nich musiał legitymować się wtedy ukończeniem szkoły muzycznej drugiego stopnia w zakresie gry na instrumencie muzycznym. Ci spośród muzyków, którzy zakwalifikowali się na kurs podoficerski z początkiem września rozpoczęli intensywne szkolenie, które podzielone jest na kilka okresów.  Pierwszy okres tzw. szkolenia podstawowego muzycy zakończyli w ubiegłym tygodniu, dwudniowe egzaminy w dniach 23 – 24 października kończyły ten okres.

.

W sobotę 26 października 2019 roku kadeci kursu muzyków wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej, stając się tym samym pełnowartościowymi przedstawicielami Sił Zbrojnych RP. Składając przysięgę wojskową muzycy zobowiązali się do dochowania wierności Ojczyźnie i Narodowi nawet za cenę własnego życia.

.

Uroczysta przysięga wojskowa kadetów kursu muzyków orkiestr wojskowych odbyła się w trakcie obchodów święta poznańskiego Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.

.

W marcu 2020 roku kadeci przystąpią do egzaminu na podoficera, po zdaniu którego mianowani zostaną na stopień kaprala, po czym trafią do orkiestr wojskowych rozlokowanych na terenie całego kraju.

.

.

 


.
.
.
Tekst i foto: chor. Andrzej Kędzierski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych