BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Uroczystość patriotyczna poświęcona ofiarom reżimu komunistycznego
23.09.2019
23 września 2019 roku przed tablicą pamięci znajdującą się przy poznańskim szpitalu im. Św. Rodziny odbyła się uroczystość patriotyczna poświęcona pamięci ofiarom reżimu komunistycznego

.

Pierwsza część poznańskich uroczystości odbyła się w Zespole Szkół Gimnazjalno - Licealnych przy ul. Wyspiańskiego, następnie uczestnicy obchodów upamiętniających ofiary reżimu komunistycznego przenieśli się pod szpital im. Św. Rodziny znajdujący  się przy ul. Jarochowskiego.

.

W latach 1945–1947 na terenie i w budynkach dzisiejszego szpitala mieściło się więzienie NKWD, później UB, w którym przetrzymywano członków polskiego podziemia niepodległościowego, zbrojnego i politycznego. Więźniowie ci byli bestialsko torturowani i mordowani. Egzekucje odbywały się z reguły nad ranem poprzez strzał z pistoletu w skroń lub uderzenie tępym narzędziem w tył głowy. Ofiary były grzebane pod trawnikami przyszpitalnymi w nieoznaczonych grobach. W trakcie ekshumacji, prowadzonych w 1991 roku w przyszpitalnym ogrodzie, odnaleziono szczątki kilkunastu osób zabitych przez funkcjonariuszy reżimu.

.

W uroczystościach upamiętniających ofiary, przy tablicy pamiątkowej im poświęconej, udział wzięli kombatanci, samorządowcy, przedstawiciele władz centralnych i służb mundurowych oraz młodzież szkolna.

.

W ceremonialnym zabezpieczeniu uroczystości udział wzięli żołnierze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych. Szkoła wyznaczyła posterunek honorowy oraz żołnierzy do składania wiązanek kwiatów.

.

Na zakończenie uroczystości pod tablicą pamięci, przy której posterunek honorowy wystawili żołnierze Szkoły Podoficerskiej złożono kwiaty i zapalono znicze.

.

.

 


.
.
.
Tekst i foto: chor. Andrzej Kędzierski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych