BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Uczciliśmy pamięć generałów poległych we wrześniu 1939 roku
23.09.2019
22 września 2019 roku w Warszawie odbyły się uroczystości uhonorowania poległych nad Bzurą generałów: Stanisława Grzmot – Skotnickiego, Franciszka Seweryna Włada i Mikołaja Bołtucia

.

Bitwa nad Bzurą zwana też Bitwą pod Kutnem, była największa bitwą stoczona przez wojsko polskie w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 roku. Bitwa trwała od 9 września 1939 roku do 22 września 1939 roku a toczyły ją dwie polskie armie - Armia Poznań pod dowództwem gen. Tadeusza Kutrzeby i Armia Pomorze dowodzona przez gen. Władysława Bortnowskiego. Przeciwnikiem armii polskich była 8 i 10 Armia Niemiecka.

.

W pierwszej fazie bitwy wojska polskie odnosiły znaczne sukcesy zdobywając m.in. Łęczycę, Piątek, Uniejów, Walewice, Polacy rozbili m.in. niemiecką 30 i 17 dywizję piechoty. Pomimo bohaterskich walk żołnierzom polskim nie udało się odnieść zwycięstwa. Na teren walk  Niemcy ściągali coraz to nowe jednostki, już po kilku dniach wojska niemieckie przeszły do natarcia, stopniowo okrążając i rozbijając polskie jednostki. Tylko niewielkim oddziałom dwóch polskich armii udało się wyrwać z niemieckiego okrążenia i przebić się do Warszawy i Modlina.

.

17 września 1939 roku ostatni rozkaz do żołnierzy wydał gen. bryg. Franciszek Seweryn Wład dowódca 14. Dywizji Piechoty - Patron Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu. Generał nakazał dowódcom pułków przebijać się z wojskiem przez Puszczę Kampinoską do Warszawy. Dzień później w czasie kierowania przeprawą przez Bzurę, Generał został ciężko ranny odłamkiem pocisku artyleryjskiego. Zmarł tego samego dnia w gajówce Januszew k. Kamionu.

.

W Bitwie nad Bzurą poległo także dwóch innych generałów: gen. bryg. Stanisław Grzmot Skotnicki oraz gen. bryg. Mikołaj Bołtuć. Ogółem poległo ok. 15 tys. żołnierzy polskich, 50 tys. zostało rannych. 170 tys. żołnierzy dostało się do niewoli.

.

Walki toczone przed oddziały Armii "Poznań" i Armii "Pomorze" zatrzymały niemiecki marsz na Warszawę, pozwoliły wzmocnić obronę stolicy, tym samym opóźniając jej kapitulację.

.

**********

.

22 września 2019 roku w Warszawie odbyły się uroczystości uhonorowania poległych we wrześniu 1939 roku generałów: Stanisława Grzmot - Skotnickiego, Franciszka Seweryna Włada i Mikołaja Bołtucia.

.

Uroczystości zorganizowane zostały przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą Bitwy nad Bzurą. W uroczystościach udział wzięli weterani walk o niepodległość Polski, przedstawiciele organizacji kombatanckich, rodziny poległych generałów, przedstawiciele jednostek wojskowych i instytucji, których patronami są generałowie.

.

W uroczystościach udział wzięła delegacja żołnierzy ze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych, której patronem jest gen. bryg. Franciszek Seweryn Wład.

.

W Katedrze Wojska Polskiego w intencji poległych generałów odprawiona została msza święta. Po mszy na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbyła się ceremonia złożenia wieńców na grobach trzech generałów.

.

.

 


.
.
.

 

Tekst: chor. Andrzej Kędzierski, Foto: st. szer. Artur Pyszny


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych