BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Święto Wojsk Lądowych w rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej
12.09.2019
12 września 2019 roku żołnierze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych i Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych wzięli udział w uroczystym apelu

.

336 lat temu wojska sprzymierzone pod dowództwem polskiego króla Jana III Sobieskiego powstrzymały armię turecką dowodzoną przez Wielkiego Wezyra Kara Mustafę.

.

Do bitwy doszło pod murami Wiednia doszło 12 września 1683 roku. Wzięło w niej udział  ponad 35 tys. piechoty i ok. 30 tys. jazdy wojsk sprzymierzonych. Naprzeciw nim stanęła 100 tys. armia turecka, wspierana przez sojuszników.

.

Wezyr będąc przekonanym o sile swoich wojsk, nie poczynił przygotowań do obrony obozu. W godzinach popołudniowych wojska Sobieskiego wyszły z Lasu Wiedeńskiego, z którego to Turcy nie spodziewali się ataku. Na rozkaz króla piechota i artyleria oczyściła drogę dla kawalerii. Wówczas król wysłał chorągiew husarską porucznika Zbierzchowskiego w celu rozpoznania terenu. Chorągiew wprowadziła dezorganizację w szeregach tureckich.

.

O godzinie 18 Jan III Sobieski wydał rozkaz do ataku. Ruszyły chorągwie husarskie wspierane przez kawalerię austriacką i niemiecką. Atak trwał zaledwie pół godziny bowiem  Turcy nie wytrzymali impetu uderzenia. Najpierw ofiarą husarii padli Tatarzy, następnie spahisi i na końcu janczarzy, którzy kilka godzin wcześniej oblegali Wiedeń. Wielki Wezyr wraz ze swą świtą rzucił się do ucieczki.

.

Straty wojsk Kara Mustafy w bitwie wyniosły ok. 20 tys. zabitych i 5 tys. rannych, wśród wojsk sprzymierzonych było ok. 1.5 tys. zabitych i ok. 2,5 tys. rannych. Duża część armii tureckiej zdołała ujść z pogromu, tracąc jednak część uzbrojenia, w tym wszystkie działa oraz zapasy wojenne.

.

Ekspansja wielkiej armii tureckiej na Europę została zahamowana. Po zwycięstwie król Jan III Sobieski napisał list do papieża Innocentego XI ze słowami: Venimus, vidimus et Deus vicit - Przybyliśmy, zobaczyliśmy i Bóg zwyciężył.

.

Niestety Wiktoria Wiedeńska Jana III Sobieskiego nie niosła za sobą żadnych korzyści dla Rzeczpospolitej. Znaczenia nie miało również podpisanie porozumienia antytureckiego i utworzenie tzw. Ligi Świętej bowiem każdy z sygnatariuszy porozumienia walczył na własną rękę z Turkami, obawiając się, że jakakolwiek pomoc sojusznikom może ich zbytnio wzmocnić. W 1699 roku podpisano pokój w Karłowicach, na mocy którego Turcja zrzekła się na rzecz Rzeczpospolitej  praw do Ukrainy Prawobrzeżnej i Podola.

.

**********

.

Na pamiątkę wielkiego zwycięska odniesionego pod Wiedniem, dzień 12 września wybrany został na Święto Wojsk Lądowych. Tradycja tego święta sięga okresu II Rzeczypospolitej, wtedy obchodziły je samodzielnie jednostki wojskowe. W 1948 roku ustanowiono centralne obchody, które miały się odbywać w pierwszą niedzielę po 15 kwietnia. Uroczystości wówczas jednak nie przeprowadzono ani razu. Do idei obchodów Święta Wojsk Lądowych powrócono dopiero w 1996 roku.

.

Wojska Lądowe stanowią trzon Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Przeznaczone są do zapewnienia obrony przed atakiem lądowo-powietrznym w dowolnym rejonie kraju, w obliczu każdej formy zagrożenia militarnego. Wojska Lądowe uczestniczą w realizacji zadań wynikających z międzynarodowych zobowiązań Polski, związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, pełnieniem misji pokojowych i humanitarnych, a także w akcjach związanych z likwidacją klęsk żywiołowych.

.

**********

.

Uroczysty apel rozpoczął się od złożenia meldunku komendantowi Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych płk. dypl Piotrowi Kriese.

.

W trakcie przemówienia komendant Centrum przypomniał wydarzenia sprzed kilkuset lat, kiedy doszło do wspaniałego zwycięstwa oręża polskiego pod Wiedniem oraz podziękował żołnierzom i pracownikom RON Szkoły i Centrum za ich służbę i pracę na rzecz Ojczyzny.

.

Święto Wojsk Lądowych stanowiło doskonałą okazję do wręczenia aktów mianowania, wyróżnień i dyplomów dla żołnierzy i pracowników wojska obchodzących jubileusz długoletniej służby i pracy. W trakcie apelu odśpiewano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

.

Apel zakończyła wspólna defilada pododdziałów SPWLąd i CSWL.

.

.

 


.
.
.

Tekst i foto: chor. Andrzej Kędzierski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych