BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Święto Wojska Polskiego w golęcińskich koszarach
14.08.2019
14 sierpnia 2019 roku w przeddzień święta Wojska Polskiego żołnierze i pracownicy RON Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych oraz Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych wzięli udział w uroczystym apelu

.

99 lat temu na przedpolach Warszawy armia polska zatrzymała podążającą na zachód armię bolszewicką. Na obrzeżach Warszawy rozegrała się bitwa, która zdaniem ówczesnego brytyjskiego polityka i dyplomaty, pisarza Edgara Vincenta D’ Abernona była osiemnastą przełomową bitwą w dziejach świata. Dzięki bohaterstwu żołnierzy polskich rewolucja bolszewicka nie rozprzestrzeniła się na zachód Europy.

.

Pierwsze walki polsko – bolszewickie miały miejsce już w połowie lutego 1919 roku. Trwały one do października 1919 roku po czym ustały na trzy miesiące. Rozmowy pokojowe, które toczyły się w Moskwie i Miklaszewiczach na Polesiu nie przyniosły zakończenia wojny. W kwietniu 1920 roku rząd polski zawarł sojusznicze porozumienie z Petlurą, podpisując konwencję wojskową. Wojska polsko – ukraińskie wykonały wyprzedzające uderzenie na Armię Czerwoną, wkraczając 7 maja 1920 roku do Kijowa. Armia Czerwona, zgromadzona była na terenie Białorusi, uderzenie wyprzedzające wojsk polsko – ukraińskich było dla bolszewików wielkim zaskoczeniem.

.

14 maja 1920 roku bolszewicy przypuścili atak na pozycje polskie, rozpoczął się wtedy odwrót armii polskiej. Celem Armii Czerwonej było jak najszybsze pokonanie Polski i dalszy pochód na zachód Europy. Wojska bolszewickie dowodzone przez Michaiła Tuchaczewskiego otrzymały zadanie zdobycia Warszawy. W tym samym czasie inna armia bolszewicka dowodzona przez Siemiona Budionnego nacierała na wojska polskie w rejonie Lwowa a korpus kawalerii Gaj Chana miał za zadanie opanować północne Mazowsze.

.

Bitwa Warszawska rozegrała się w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku. Stoczona była zgodnie z planem operacyjnym, opracowanym przez szefa sztabu generalnego gen. Tadeusza Rozwadowskiego, płk. Tadeusza Piskora i kpt. Bronisława Regulskiego. Głównym celem operacji było odcięcie korpusu Gaj Chana od armii Tuchaczewskiego i od zaplecza oraz wydanie skoncentrowanej bitwy na przedpolu Warszawy.

.

Operacja składała się z trzech skoordynowanych, choć oddzielonych faz: obrony na linii Wieprza, Wkry i Narwi - co stanowiło rodzaj działań wstępnych, rozstrzygającej ofensywy znad Wieprza oraz wyparcia Armii Czerwonej za Narew, pościgu, osaczenia i rozbicia armii Tuchaczewskiego. Działania bitewne rozpoczęły się 13 sierpnia obroną wschodnich przedpoli Warszawy i północno-wschodnich przedpoli Modlina. Siły polskie zostały zmuszone do wycofania się w rejonie Radzymina na drugą linię obrony, wyznaczoną przez ciąg wzniesień między Nieporętem a Rembertowem. Obrona na kierunku modlińskim trwała do 14 sierpnia, przechodząc następnie w działania zaczepne. 5 armia polska dowodzona przez gen. Władysława Sikorskiego do 20 sierpnia odzyskała Nasielsk, Serock, Pułtusk, Ciechanów, Przasnysz oraz Mławę. Faza obronna na kierunku warszawskim trwała do 16 sierpnia przechodząc następnie w rozstrzygające kontrnatarcie tzw. grupy manewrowej - w składzie 5 dywizji piechoty i 1 brygady kawalerii - dowodzonej przez Józefa Piłsudskiego, która przełamując linie obrony radzieckiej w rejonie Kocka i Cycowa przedostała się na tyły wojsk atakujących Warszawę, wyzwalając następnie Białą Podlaską, Łuków, Międzyrzec Podlaski, Siedlce.

.

19 sierpnia armia polska zmusiła armię Michaiła Tuchaczewskiego do odwrotu nad Niemen. 19-25 sierpnia wojska polskie wyzwoliły szereg miejscowości (m.in. Brześć Litewski, Białystok, Łomżę, Ostrołękę), docierając do granicy z Prusami Wschodnim i odcinając drogę odwrotu głównym siłom bolszewickim.

.

W wyniku Bitwy Warszawskiej straty strony polskiej wyniosły około 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych. Poległo 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej, do niewoli dostało się 60 tys. bolszewików. Bitwa Warszawska określana często jako Cud nad Wisłą, odwróciła losy wojny polsko – bolszewickiej, która wydawała się być przegraną przez młode państwo polskie. Na „cud” oprócz uporczywej obrony tzw. przedmościa warszawskiego złożyło się też odczytywanie bolszewickich szyfrów, co umożliwiło poznanie słabych punktów Armii Czerwonej i uderzenie w te punkty, co w konsekwencji doprowadziło do przerwania frontu i zmusiło bolszewików do odwrotu.

.

**********

.

Apel z okazji Święta Wojska Polskiego stanowił doskonałą okazję do wręczenia wyróżnień oraz aktów mianowania na kolejne stopnie wojskowe żołnierzom Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych oraz Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.

.

Z okazji święta odczytany został Apel Pamięci, zakończony salwą honorową. Odśpiewana została Pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego. Apel zakończył się uroczystą defiladą pododdziałów SPWLąd i CSWL.

.

Główne uroczystości rocznicowe w Poznaniu rozpoczną się w dniu jutrzejszym o godz. 10.00 na placu Wolności. Obchody Święta Wojska Polskiego i 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej połączone zostaną z obchodami 100 rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Po uroczystościach w  kościele garnizonowym odprawiona zostanie msza święta, w której udział weżmie poczet sztandarowy Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych.

.

.

 


.
.
.

Tekst i foto: chor. Andrzej Kędzierski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych