BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Oddali prawie 27 litrów krwi!
24.06.2019
Trwa druga edycja akcji ,,SpoKREWnieni służbą'', w której udział biorą żołnierze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych

.

Akcja, której organizatorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczęła się 1 marca  2019 roku w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych i potrwa do końca sierpnia tego roku. Żołnierze w całym kraju oddają krew w jednostkach wojskowych oraz w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Krew oddawać można również w mobilnych punktach poboru krwi czy też w jednostkach wojskowych w oparciu o stacjonarne ambulatoria. 

.

W ubiegłym roku w akcję zaangażowanych było ponad 5 tysięcy żołnierzy. Oprócz żołnuierzy i pracowników wojska krew oddawali również funkcjonariusze i pracownicy cywilni Policji, strażacy. strażnicy graniczni oraz funcjonariusze Służby Ochrony Państwa. Ogółem oddano prawie 7 tys. ltrów krwi.

.

Zebrana krew trafia do potrzebujących i chorych w całej Polsce. Oddając krew żołnierze ratują zdrowie a często życie m.in. ofiarom wypadków komunikacyjnych. Zbliżający się okres wakacyjny może spowodować, że zapotrzebowanie na ten drogocenny dar życia może gwałtownie wzrosnąć. 

.

W akcję „SpoKREWnieni służbą” od samego początku jej trwania zaangażowani są żołnierze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych. 24 czerwca 2019 roku w godzinach rannych na teren golęcińskich koszar wjechał mobilny punkt poboru krwi  tzw. krwiobus z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Niektórzy ze słuchaczy SPWLąd przez kilka godzin oczekiwali przed specjalistycznym autobusem po to tylko by podzielić się z potrzebującymi swoją krwią.

.

Krwiobus wraz z personelem z poznańskiego RCKiK opuścił golęcińskie koszary tuż przed godzina 16. Po podliczeniu ilości pobranej krwi okazało się, że słuchacze Szkoły Podoficerskiej oddali w tym dniu dokładnie 26 litrów i 850 mililitrów tego drogocennego daru życia.  

.

Żołnierze – krwiodawcy dziękujemy!!!

.

.

 


.
.
.

Tekst i foto: chor. Andrzej Kędzierski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych