BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa
30.05.2019
Każdego roku w dniu 29 maja oddajemy hołd tym wszystkim, którzy narażając swoje zdrowie i życie, brali udział w misjach pokojowych, humanitarnych, szkoleniowych i bojowych poza granicami naszego kraju

.

Polscy żołnierze uczestniczyli w misjach prawie na wszystkich kontynentach, w Azji, Afryce, na Bliskim Wschodzie oraz w misjach w Europie. Obecnie pełnią służbę m.in. w Afganistanie, Iraku, Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Republice Środkowoafrykańskiej, Rumunii czy Łotwie. W ramach operacji Baltic Air Policing samoloty pilotowane przez polskich lotników patrolują niebo nad państwami bałtyckimi.

.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa wprowadziła ustawa o weteranach uchwalona w 2011 roku. W tym dniu obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ, ustanowiony w 2002 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W naszym kraju jest obecnie blisko 20 tys. żołnierzy i pracowników wojska, którzy mogą się poszczycić posiadaniem statusu weterana. Blisko 800 posiada status weterana poszkodowanego.

.

**********

.

W samo południe 29 maja 2019 roku, przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, odbyły się uroczystości garnizonowe dla upamiętnienia wszystkich uczestników misji. W obchodach Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa udział wzięli przedstawiciele samorządu terytorialnego, służb mundurowych oraz poznańskiego Koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. W uroczystościach udział wzięli żołnierze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych. Szkoła wystawiła posterunek honorowy przy Pomniku oraz żołnierzy do składania kwiatów.

.

W trakcie uroczystości odczytany został Apel Pamięci, po którym pododdział honorowy z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu oddał salwę honorową.

.

.


.
.
.

Tekst: chor. Andrzej Kędzierski, Foto: Jacek Mizgała


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych