BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Super biegacze z SPWLąd
16.03.2019
Biegi długodystansowe to nie tylko hobby to także sposób na zdrowy styl życia. Wiedzą o tym doskonale dwaj podoficerowie z SPWLąd mł. chor. Rafał Witkowski oraz plut. Błażej Gregor

Biegają już od wielu lat, mają już za sobą wiele przebytych kilometrów. Ich pasją są przede wszystkim biegi na długich dystansach, często w ekstremalnych warunkach.  

.

Z 15 na 16 marca 2019 roku organizator biegu: Wojskowy Klub Biegacza „Meta” Lubliniec oraz Jednostka Wojskowa Komandosów przygotowali bardzo wymagającą a przede wszystkim długą, licząca ponad 100 km trasę. Zawody odbyły się w m. Lubliniec.

.

Do biegu przystąpiło blisko 230 biegaczy w tym około 20 kobiet. W tym starannie wyselekcjonowanym gronie znalazło się 2 żołnierzy reprezentujących Szkołę Podoficerską Wojsk Lądowych.

.

Ekstremalna "Setka Komandosa" do pokonania, której przystąpili podoficerowie Szkoły, przeznaczona jest głównie dla służb mundurowych a jej celem jest umożliwienie chętnym rywalizacji w trudnych warunkach i na ultra dystansie. Cel takiego biegu to także popularyzacja współzawodnictwa służb mundurowych.

.

W czasie biegu, pierwszy czterdziestokilometrowy odcinek biegacze pokonują w umundurowaniu polowym i w wojskowym obuwiu. Ponadto pierwsze okrążenie liczące 20 km zawodnicy biegną obciążeni plecakiem o wadze minimum 10 kg. Pozostałe 60 km mogą pokonywać w stroju dowolnym. Na przebycie ponad 100 km trasy zawodnicy mają 20 godz.

.

W nocy z piątku na sobotę mł. chor. Witkowski i plut. Gregor oraz inni uczestnicy "setki" dodatkowo mieli utrudnione zadanie. Tej nocy bowiem warunki panujące na trasie nie rozpieszczały. Padający deszcz, porywisty wiatr oraz grząskie podłoże nie ułatwiały zadania. Sukcesem było ukończyć taki bieg. Oni to uczynili…

.

Rafale i Błażeju życzymy dalszych sukcesów na wielu jeszcze trasach biegowych!!!

.

.

 


.
.
.
Tekst: chor. Andrzej Kędzierski, Foto: organizatorzy biegu


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych