BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Polska w NATO - 20 rocznica przystąpienia
09.03.2019
20 lat temu, Polska przyjęta została do NATO - Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Na kilka dni przed okrągłą rocznicą tego doniosłego dla Polaków wydarzenia, na terenie całego kraju odbyły się pikniki wojskowe

12 marca 1999 roku, w Independence w stanie Missouri w USA, Minister Spraw Zagranicznych Polski przekazał na ręce Sekretarz Stanu USA, akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Polska stała się formalnie członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, najpotężniejszego sojuszu wojskowego na świecie.

.

Członkostwo dało naszemu krajowi nie tylko gwarancje bezpieczeństwa w postaci art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, ale doprowadziło również do wzrostu pozycji i znaczenia Polski na arenie międzynarodowej.

.

Przystąpienie Polski do NATO spowodowało konieczność dostosowania Sił Zbrojnych RP do standardów NATO. Zmiany wprowadzono we wszystkich obszarach działalności i dziedzinach życia sił zbrojnych są widoczne nie tylko w obszarze profesjonalizacji kadry, rosnącej liczbie kobiet w wojsku ale także w strukturze organizacyjnej  systemie szkolenia oraz w nowoczesnym uzbrojeniu i sprzęcie wojskowym.

.

Wprowadzenie  standardów NATO, udział polskich żołnierzy w misjach oraz ćwiczeniach i szkoleniach z żołnierzami państw Sojuszu spowodowały, że polskie  siły zbrojne osiągnęły wysoki poziom interoperacyjności -  zdolności do współdziałania z innymi wojskami sojuszniczymi. Nasz wkład i zaangażowanie w prowadzenie działań NATO sprawiły, że jesteśmy wiarygodnym partnerem, nie tylko dla państw sojuszniczych ale także dla innych krajów.

.

**********

.

9 marca 2019 roku w 20 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju w ramach organizowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej piknikach wojskowych uczczono 20 lat obecności Polski w strukturach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

.

W Wielkopolsce piknik odbył się na terenie golęcińskich koszar a jego gospodarzem było Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Piknik rozpoczął się o godz. 11. Dla mieszkańców Poznania i okolic przygotowanych zostało wiele atrakcji.

.

Wszyscy przybyli na piknik mogli spotkać się i porozmawiać z polskimi ale także żołnierzami armii Stanów Zjednoczonych. zobaczyć nowoczesny sprzęt i wyposażenie wojskowe. „Cywile” mogli przyjrzeć się wyszkoleniu żołnierzy, zapoznać się z trenażerami do nauki strzelania, sprawdzić się na torze przeszkód.

.

W trakcie pikniku można było min. wysłuchać koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznym oraz kursu muzyków orkiestr wojskowych Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych. Dla odwiedzjących golęcińskie koszary udostępnione zostały sale tradycji Szkoły Podoficerskiej Wojsk Ladowych oraz Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Każdy, który przekroczył biuro przepustek przy ul. Wojska Polskiego mógł spróbować wojskowej grochówki.

.

Jak zwykle bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko promocyjne Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych. Na stoisku wszyscy zainteresowani mogli zaopatrzyć się w wiadomości dotyczące służby wojskowej oraz szkolenia prowadzonego przez największą szkołę podoficerską w Siłach Zbrojnych RP i zasad naboru do niej.  Nie lada atrakcję dla najmłodszych stanowiła możliwość malowania twarzy farbami maskującymi, niektórzy dorośli także przybrali „barwy wojenne”.  Słuchacze kursu Szkoły Podoficerskiej starali się jak mogli wzbudzić zainteresowanie odwiedzających, dlatego też stoisko promocyjne Szkoły cieszyło się wyjątkowym zainteresowaniem. 

.

W trakcie pikniku punktualnie o godz. 13 na maszt wciągnięta została Flaga RP oraz odegrany został hymn Polski. Bezpośrednio po podniesieniu flagi naszego kraju na maszt wciągnięta została flaga NATO, w trakcie jej podnoszenia odegrany został hymn Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

.

Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych ostatni „cywile” opuszczali golęcińskie koszary tuż przed godz. 16.

.

.

 


.
.
.
Tekst i foto: chor. Andrzej Kędzierski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych