BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Dzień Kobiet w poznańskich koszarach
08.03.2019
8 marca 2019 roku pełniący obowiązki komendanta CSWL ppłk Jarosław Muszyński oraz komendant SPWLąd st. chor. sztab. Paweł Urbański, spotkali się z kobietami służącymi i pracującymi w podległych im jednostkach

.

W ostatnich latach liczba kobiet w Siłach Zbrojnych RP systematycznie rośnie. W Wojsku Polskim kobiety stanowią blisko 7 procent wszystkich żołnierzy zawodowej służby wojskowej.

.

Żołnierze-kobiety służą we wszystkich rodzajach Sił Zbrojnych. Najliczniejszą grupę stanowią w Wojskach Lądowych ale wspierają także działania Sił Powietrznych oraz służą w Marynarce Wojennej. Kobiety realizują się w Wojskach Specjalnych oraz w Wojskach Obrony Terytorialnej, gdzie ponad 13 procent to kobiety.

.

W Siłach Zbrojnych RP Panie obejmują stanowiska dowódcze od szczebla drużyny do batalionu. Kilka procent spośród wszystkich służących w Wojsku Polskim to żołnierze – kobiety, które są dowódcami drużyn, plutonów, kompanii, batalionu, grup ewakuacji medycznej bądź zajmują inne stanowiska dowódcze.

.

W ostatnich latach kobiety brały udział we wszystkich misjach pokojowych i stabilizacyjnych prowadzonych przez Wojsko Polskie. Panie były w Kosowie, Pakistanie, Iraku, Łotwie, Rumuni, Bośni i Hercegowinie, w krajach bałtyckich i na Morzu Śródziemnym. Najliczniejszą grupę żołnierze-kobiety reprezentowały w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Islamskiej Republice Afganistanu.

.

Kobiety są nie tylko naszymi matkami, żonami i córkami ale każdego dnia wspierają nas mężczyzn w służbie.

.

**********

.

Z okazji Dnia Kobiet w Messie Oficerskiej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych ppłk Muszyński, pełniący obowiązki komendanta CSWL, w trakcie spotkania z Paniami z dwóch golęcińskich jednostek, złożył im życzenia satysfakcji w służbie i pracy, pomyślności w życiu osobistym i zawodowym oraz podziękował Paniom za sumienną, pełną zaangażowania służbę. Do życzeń przyłączył się obecny na spotkaniu z kobietami komendant Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych st. chor. sztab. Paweł Urbański.
.
W trakcie spotkania każda z Pań otrzymała symbolicznego kwiatka. Symboliczna róża wręczona kobietom była dowodem na to, że my mężczyźni pamiętamy o nich i to nie tylko w czasie ich święta.
.
.

.
.
.
Tekst i foto: chor. Andrzej Kędzierski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych