BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Otrzymali świadectwa ukończenia Szkoły
08.03.2019
W piątek 8 marca 2019 roku absolwenci kursu na pierwszy stopień podoficerski otrzymali świadectwa ukończenia Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych

.

Uroczystości rozpoczęła się o godz.10, złożeniem meldunku o gotowości pododdziałów do wręczenia świadectw. Meldunek Komendantowi Szkoły st. chor. sztab. Pawłowi Urbańskiemu złożył dowódca uroczystości st. chor. sztab. Jacek Staniszewski.

.

Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych od blisko już 15 lat kształci kandydatów na podoficerów w zakresie wiedzy i umiejętności oraz kwalifikacji instruktorskich wymaganych do objęcia stanowisk służbowych zaszeregowanych do stopnia etatowego kaprala. Droga bohaterów piątkowej uroczystości wiodła przez wielomiesięczne intensywne szkolenie, które dzieliło się na dwa etapy: szkolenie ogólne i szkolenie specjalistyczne. Każdy z etapów kończył się egzaminem końcowym. W ramach kursu jego słuchacze odbywali także praktyki w jednostkach wojskowych.

.

W trakcie piątkowej uroczystości odbyło się wręczenie świadectw ukończenia kursu kandydatów na podoficerów dla 250 szeregowych zawodowych. Świadectwa wręczał pełniący obowiązki komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, podpułkownik Jarosław Muszyński oraz komendant Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych, st. chor. sztab. Paweł Urbański. 

.

Kurs dla kandydatów na podoficerów spośród korpusu szeregowych zawodowych z czołowymi lokatami ukończyli:

.

- z pierwszą lokatą st. szer. Agata Markiewicz, która uzyskała średnią ocen 4,84,

.

- z drugą lokatą st. szer. Arkadiusz Sucholas, który uzyskał średnią ocen 4,72

.

- z trzecią lokatą st. szer. Dawid Dymarski, który uzyskał średnią ocen 4,72.

.

Tych żołnierzy komendant Szkoły st. chor. sztab. Paweł Urbański, za uzyskanie najwyższych wyników w szkoleniu, wyróżnił listem gratulacyjnym.

.

Zwracając się do absolwentów kursu komendant powiedział m.in. „ … bycie dowódcą to dowodzenie poprzez przykład własny. Wszystko co powiecie, wszystko co zrobicie lub czego nie zrobicie, ma znaczenie. Od kogo młodzi żołnierze mają się uczyć, jeśli nie od swoich dowódców, z kogo maja brać przykład, jeśli nie ze swoich przełożonych i bardziej doświadczonych kolegów. Wszystko to prowadzi do jednej konkluzji: dzisiejsza uroczystość wieńczy pewien etap Waszej kariery, ale to dopiero początek czasami długiej i żmudnej drogi. Jestem przekonany, że nasi dowódcy i instruktorzy uczynili wszystko, byście mogli skutecznie stawiać czoła wszelkim przeciwnościom. Życzę Wam, aby nie zabrakło wam wytrwałości, woli walki i ambicji by sprostać wyzwaniom, umiejętności i charakteru by inspirować podwładnych do działania i w końcu odwagi i honoru, by przyznać się do błędu i z godnością znieść porażkę”...

.

Uroczystość w golęcińskich koszarach uświetniła kompania honorowa wystawiona przez 2 kurs Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych, którą dowodził młodszy chorąży Marek Jaceczko oraz Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania. Błogosławieństwa bohaterom uroczystości udzielili kapelan ksiądz podporucznik Arnold Zimnicki. Przed defiladą pododdziałów odbył się występ w wykonaniu kadetów kursu muzyków orkiestr wojskowych.

.

Absolwenci rozpoczął się nowy etap w Waszym żołnierskim życiu, życzymy Wam powodzenia!

.

.

 


.
.
.

Tekst: chor. Andrzej Kędzierski, Foto: chor. Andrzej Kędzierski, szer. kdt Mateusz Maciejewski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych