BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Uczciliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
01.03.2019
1 marca 2019 roku żołnierze i pracownicy Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych wspólnie z żołnierzami i pracownikami Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych uroczystym apelem uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Święto ustanowione zostało w 2011 roku dla upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca a jego data nie została wybrana przypadkowo. 1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie rozstrzelanych zostało siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Żołnierze Wyklęci sprzeciwiali się uzależnieniu Polski od Związku Radzieckiego i z bronią w ręku przeciwstawiali się sowieckiej agresji i siłą narzuconemu reżimowi komunistycznemu.

.

**********

.

Uroczysty Apel z udziałem żołnierzy i pracowników SPWLąd i CSWL rozpoczął się złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości mjr. Krzysztofa Cydzika. Meldunek o gotowości do uroczystego Apelu przyjął pełniący obowiązki komendanta CSWL ppłk Jarosław Muszyński.

.

W trakcie uroczystości mjr Krzysztof Sałata odczytał Apel Pamięci, po którym oddana została salwa honorowa. Uroczystość na placu  golęcińskich zakończyła się wspólną defiladą pododdziałów SPWLąd i CSWL. 

.

Po Apelu, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyło się przedstawienie artystyczno - edukacyjne oraz występ wokalno –muzyczny, w którym udział wzięli kadeci kursu muzyków orkiestr wojskowych SPWLąd oraz dzieci z Zespołu Szkół im. 7. Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich w Biedrusku. Na przedstawieniu obecny był „Żołnierz Wyklęty” prezes Okręgu „Wielkopolska” Związku Żołnierzy NSZ w Poznaniu. gen. bryg. w st. sp. Jan Podhorski pseudonim „Zygzak”.

.

**********

.

W Poznaniu główne uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11 mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ulicy Fredry. Następnie odbył się przemarsz ulicami miasta pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie odbyły się główne uroczystości, podczas których odczytany został Apel Pamięci oraz zostały złożone kwiaty.
.
.


.

.
.

 

 

Tekst i foto: chor. Andrzej Kędzierski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych