BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Obchody rocznicy zakończenia walk o Poznań
23.02.2019
74 lata temu zakończyła się niemiecka okupacja Poznania, 23 lutego 1945 roku Rosjanie razem z mieszkańcami Poznania zdobyli poznańską Cytadelę, ostatni niemiecki punkt oporu w mieście. W Poznaniu odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie

Żołnierze sowieccy w okolicach Poznania znaleźli się już 22 stycznia 1945 roku, kiedy to szturmem zdobyli miasto Swarzędz. Rosjanie chcieli zdobyć Poznań z marszu, nie spodziewając się w nim większego oporu. Poznań jednak już od kilku miesięcy przygotowywany był przez Niemców do obrony. Kiedy trzy dni później armia radziecka zamknęła pierścień okrążenia wokół miasta, rozpoczęły się blisko miesięczne walki o zdobycie Poznania.

.

Najbardziej zacięte walki z udziałem piechoty, czołgów, dział samobieżnych haubic i miotaczy ognia toczyły się w śródmieściu miasta oraz na Sołaczu i Winiarach.  Bitwa o poszczególne ulice i domy w mieście trwała do 17 lutego, wtedy to Niemcy zostali zepchnięci do Fortu Winiary zwanego Cytadelą oraz obszaru bezpośrednio z nim sąsiadującego.

.

W walkach o zdobycie Cytadeli oprócz Rosjan brali udział Polacy, mieszkańcy Poznania tzw. cytadelowcy. Ostateczny szturm na Cytadelę rozpoczął się krótko po północy z 22 na 23 lutego. Atakujących Rosjan wspierało prawie 2 tys. poznaniaków. Kiedy zostały zdobyte ruiny koszar dowodzący obroną twierdzy niemiecki generał major Ernst Gonell popełnił samobójstwo.

.

W walkach o zdobycie Poznania poległo ok. 6 tys. Rosjan i ok. 2-3 tys. Niemców. W trakcie zdobywania Cytadeli poległo 94 poznaniaków - cytadelowców a około 300 zostało rannych. Trudne do oszacowania są straty jakie ponieśli cywilni mieszkańcy Poznania. W całym mieście zniszczonych lub uszkodzonych zostało blisko 55 procent budynków.

.

**********

.

Uroczystości upamiętniające 74. rocznicę zakończenia niemieckiej okupacji i walk o Poznań odbyły się w Poznaniu 23 lutego 2019 roku. Rozpoczęły się one o godz. 10 na poznańskiej nekropolii na Miłostowie, gdzie na kwaterach żołnierzy polskich, radzieckich i niemieckich złożono wiązanki.

.

Dwie godziny później na górnym tarasie Cytadeli Poznańskiej rozpoczęły się uroczystości główne, w których udział wzięli przedstawiciele władz miasta z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem na czele, władz województwa, Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego, korpusu dyplomatycznego i konsularnego, harcerze i uczniowie oraz delegacje służb mundurowych. Nie zabrakło delegacji reprezentujących związki i stowarzyszenia oraz przybyłych na uroczystość mieszkańców Poznania.

.

W obchodach rocznicowych Wielkopolską Szkołę Podoficerską Wojsk Lądowych reprezentował chor. Krzysztof Popławski, Szkoła wystawiła również posterunki honorowe.

.

Podczas uroczystości odegrano hymn państwowy oraz złożono kwiaty pod tablicami  Pomnika Bohaterów oraz na kwaterach Cytadelowców, żołnierzy radzieckich i alianckich.

.

.


.
.
.

 

Tekst i foto: chor. Andrzej Kędzierski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych