BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Uroczysty Apel z okazji Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach poza Granicami Kraju
20.12.2018
20 grudnia 2018 roku w trakcie uroczystości żołnierze i pracownicy Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych oraz Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych upamiętnili poległych i zmarłych w misjach poza granicami naszego kraju

Datę 21 grudnia wybrano w rocznicę najtragiczniejszego wydarzenia w historii polskich misji zagranicznych. 21 grudnia, 2011 roku Wojsko Polskie straciło pięciu żołnierzy. W wyniku wybuchu tzw. improwizowanego ładunku wybuchowego w Afganistanie zginęło pięciu polskich żołnierzy. Żołnierze byli członkami ochrony Zespołu Odbudowy Prowincji podczas X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie i zajmowali się pomocą lokalnej ludności oraz odbudową infrastruktury.

.

Polscy żołnierze uczestniczą w misjach pokojowych poza granicami państwa od 1953 roku. Pierwsza grupa rozpoczęła służbę w zorganizowanej pod auspicjami Organizację Narodów Zjednoczonych Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei.  

.

Dzień 21 grudnia ma służyć temu, by nigdy nie zatarła się pamięć o tych, którzy oddali życie. Ten dzień jest okazją do kultywowania tradycji patriotycznych, historycznych i wojskowych oraz integracji środowisk wojskowych. Stanowi okazję do pogłębienia szacunku do polskich barw narodowych i munduru, pozwala by żołnierz polski, czuł dumę oraz wsparcie od społeczeństwa z powodu swojej służby dla Ojczyzny.

.

Uroczystość z okazji Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach poza Granicami Kraju rozpoczęła się wprowadzeniem na plac wojskowej asysty honorowej. Odczytany został Apel Pamięci oraz oddana została Salwa Honorowa.

.

W drugiej części apelu wręczone zostały odznaczenia i wyróżnienia.

.

Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju otrzymał mł. chor. Andrzej Biedrowski.

.

Brązowy Medal za Zasługi dla Obronności Kraju otrzymał mł. chor. Bartłomiej Koczara.

.

Po odśpiewaniu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego rozpoczęła się wspólna defilada pododdziałów SPWLąd i CSWL, która zakończyła uroczystość.

.

Cześć Pamięci Poległym i Zmarłym!

.

.


.
.
.


Tekst i foto: chor. Andrzej Kędzierski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych