BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Obchody 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę
11.11.2018
100 lat temu z mroku zaborów wyłoniła się Polska Niepodległa. Uroczystości rocznicowe z udziałem żołnierzy Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych, odbyły się w Poznaniu na Placu Wolności

„Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej pragnę notyfikować rządom i narodom

wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego,

obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski.(...) Dzięki zmianom,

które nastąpiły w skutek świetnych zwycięstw armij sprzymierzonych– wznowienie

niepodległości i suwerenności Polski  staje się odtąd faktem dokonanym(...)”

.

fragment depeszy Józefa Piłsudskiego z dn. 16 listopada 1918 roku

.

.

11 listopada 1918 roku w wagonie kolejowym, w lesie Compiegne pomiędzy Ententą a Cesarstwem Niemieckim podpisany został rozejm kończący Wielką Wojnę, nazwaną później I wojną światową. W tym dniu w Warszawie, brygadier Józef Piłsudski zwolniony z więzienia w twierdzy w Magdeburgu, otrzymał od Rady Regencyjnej władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich.

.

Pięć dni później Józef Piłsudski nadał drogą radiową depeszę do prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz władz brytyjskich, francuskich, niemieckich, włoskich i japońskich oraz tych krajów, które brały udział w Wielkiej Wojnie lub też były neutralne. Depesza wysłana została drogą radiową z aparatu w Cytadeli Warszawskiej, zaraz po opuszczeniu jej przez oddziały niemieckie. Świat poinformowany został o „wznowieniu niepodległości i suwerenności Polski na podstawach demokratycznych”.

.

Powstanie państwa polskiego nie było wydarzeniem jednodniowym, 11 listopada 1918 roku to data – symbol. Granice odrodzonego państwa polskiego kształtowały się jeszcze przez kilka lat. Do końca grudnia 1918 roku w granicach II Rzeczypospolitej znalazły się jedynie ziemie byłej kongresówki i część byłego zaboru austriackiego ze Lwowem. Swój ostateczny kształt Odrodzona Polska przybrała dopiero w 1922 roku w wyniku plebiscytów, powstań śląskich, powstania wielkopolskiego, wojen z Ukrainą i Rosją sowiecką oraz wcielenia do Polski Wileńszczyzny.

.

Po 123 latach zaborów Polska powróciła na mapę Europy.

.

**********

.

11 listopada 2018 roku w całej Polsce odbyły się uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Poznańskie obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem służb mundurowych miały miejsce na Placu Wolności.

.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11 mszą w poznańskiej Farze, odprawionej w intencji Ojczyzny. Po mszy jej uczestnicy przemieścili się na Plac Wolności, gdzie krótki koncert Orkiestry Miasta Poznania przy MPK rozpoczął obchody rocznicowe.

.

W obchodach udział wzięło tysiące mieszkańców Poznania i Wielkopolski oraz m.in. wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz, starosta poznański Jan Grabkowski. Na Placu zgromadziły się pododdziały służb mundurowych, grupy rekonstrukcyjne, harcerze.

.

W uroczystościach rocznicowych udział wzięli żołnierze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych na czele z komendantem st. chor. sztab. Pawłem Urbańskim. Szkoła wystawiła pododdział złożony ze słuchaczy kursu podoficerskiego, w obchodach udział wziął poczet sztandarowy Szkoły.

.

Po wspólnym odśpiewaniu czterech zwrotek hymnu państwowego, po Apelu Pamięci, tradycyjnie odbył się wystrzał armatni z dwóch dział nazwanych "Kasia" i "Zosia".

.

Kiedy zakończył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania, rozpoczęła się defilada pododdziałów służb mundurowych i grup rekonstrukcji historycznej. Słuchaczy Szkoły Podoficerskiej do defilady poprowadził chor. Karol Krych.

.

Tuż za defilującymi podążały historyczne pojazdy wojskowe m.in. samochód pancerny Austin-Putiłow „Poznańczyk”, zdobyty w maju 1920 roku w okolicach Bobrujska, przez żołnierzy 55 Pułku Piechoty, 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty.

.

Po zakończonej części oficjalnej obchodów, poznaniacy mogli spróbować żołnierskiej grochówki oraz delektować się pysznymi rogalami świetomarcińskimi.

.

Niech żyje Polska Niepodległa!!!

.

.

 


.
.
.

Tekst i foto: chor. Andrzej Kędzierski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych