BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Żołnierska Pamięć w przeddzień Wszystkich Świętych
31.10.2018
31 października 2018 roku słuchacze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych odwiedzili poznańskie cmentarze. Uporządkowali groby żołnierzy, zapalili znicze, oddali cześć poległym i zmarłym

Przełom października i listopada to czas odwiedzin na cmentarzach. Wspominany tych, których już nie ma między nami, naszych bliskich, przyjaciół, znajomych, zapalamy na ich grobach znicze. W tym czasie żołnierze nie zapominają o zmarłych i poległych - swych braciach w mundurach.

.

W przeddzień dnia Wszystkich Świętych żołnierze Szkoły Podoficerskiej odwiedzili groby i miejsca pamięci, znajdujące się na poznańskich cmentarzach. W ramach akcji Żołnierska Pamięć słuchacze Szkoły udali się na Cmentarz Jeżycki położony na poznańskich Ogrodach przy zbiegu ulic Nowina i Szpitalnej. Tam w towarzystwie dzieci z poznańskich placówek przedszkolnych, żołnierze uprzątnęli groby, zapalili znicze, oddali cześć bohaterskim obrońcom Ojczyzny.

.

Z Cmentarza Jeżyckiego słuchacze podążyli w kierunku nekropoli na poznańskiej Cytadeli, gdzie na kilku cmentarzach znajdują się mogiły m.in. powstańców styczniowych, wielkopolskich, żołnierzy z lat 1918–1920, ofiar terroru hitlerowskiego i sowieckiego. Znajdują się tam też mogiły żołnierzy radzieckich i mieszkańców Poznania tzw. Cytadelowców, którzy polegli w czasie walk o Poznań w styczniu i lutym 1945 roku.

.

Na Cytadeli żołnierze Szkoły Podoficerskiej uporządkowali teren wokół  Pomnika 57 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, oddając w ten sposób część żołnierzom pułku, poległym w czasie II wojny światowej.

.

W przeddzień Wszystkich Świętych słuchacze odwiedzili miejsce spoczynku byłego żołnierza Szkoły Podoficerskiej st. chor. Karola Jankowskiego, zapalając przy jego grobie symboliczny znicz.

.

W dniu 1 listopada 2018 roku w godz. 13-14 w Poznaniu, Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych wystawi posterunki honorowe przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK, Pomniku Poznańskiego Czerwca 1956 oraz Pomniku Ofiar Katynia i Sybiru.

.

.

 


.
.
.

Tekst: chor. Andrzej Kędzierski, Foto:: chor. Andrzej Kędzierski, st. szer. Sławomir Richter


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych