BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Przysięga wojskowa kadetów NSR i ochotników Legii Akademickiej
23.07.2018
21 lipca 2018 roku przysięgę wojskową złożyli kadeci służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych oraz żołnierze - studenci Legii Akademickiej

21 lipca kadeci służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych oraz żołnierze - studenci Legii Akademickiej złożyli przysięgę wojskową.

.

Złożenie przysięgi na Sztandar jest wyrazem najwyższej wartości, sławy wojennej, szacunku do narodowych tradycji oraz wierności, honoru i męstwa.

.

Żołnierz składając przysięgę wojskową zobowiązuje się do dochowania wierności Ojczyźnie i Narodowi, aby zapewnić mu niepodległość i suwerenność. Staje się on pełnowartościowym przedstawicielem Sił Zbrojnych podejmując trud stania na straży wartości, o które nasi przodkowie toczyli zacięte boje i za które przelewali krew.

.
Uroczysta przysięga rozpoczęła się o godzinie 10:00 od złożenia meldunku komendantowi Centrum Szkoleni Wojsk Lądowych w Poznaniu płk. dypl. Piotrowi Kriese.

.

Po podniesieniu flagi państwowej RP, odśpiewaniu hymnu RP i przywitaniu gości na komendę dowódcy uroczystości ppłk. dypl. Jarosława Muszyńskiego przed front szyku wystąpiły poczty sztandarowe Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych.

.

Po komendzie do wystąpienia pododdziałów składających przysięgę a następnie żołnierzy wyróżnionych złożeniem przysięgi na sztandar - komendant Centrum odczytał rotę przysięgi wojskowej, którą żołnierze powtarzali.

.

Przysięgę złożyło 226 ochotników Legii Akademickiej szkolących się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu i 25 żołnierzy służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych ze Szkoły Podoficerskiej.

.

Zaszczytu złożenia przysięgi na sztandar Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych dostąpili:

szer. kdt Konrad Deruś

szer. kdt Łukasz Płażalski

szer. kdt Mateusz Uziełło

szer. kdt Piotr Wojciechowski

.

Przysięgającym żołnierzom błogosławieństwa udzielił kapelan Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu  ks. ppor. Arnold Zimnicki.

.

Najlepsi spośród przysięgających odebrali wyróżnienia a Ich rodzice i bliscy specjalne podziękowania za trud wychowania wspaniałych, młodych Polaków.

.

Za najlepsze wyniki w trakcie szkolenia w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych poprzedzającego przysięgę, listem gratulacyjnym wyróżniona została szer. kdt Martyna Kania.

.
Przysięgającym pogratulował komendant Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w zastępstwie st. chor. sztab. Paweł Andrzejewski.

.

Po wręczeniu wyróżnień przemówienie okolicznościowe wygłosił komendant Centrum oraz weteran walk o niepodległość Rzeczypospolitej, żołnierz niezłomny generał brygady Jan Podhorski ps. „ZYGZAK”

.

Przed defiladą pododdziałów odbył się pokaz wyszkolenia żołnierzy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.


Uroczystość uświetniła Orkiestra Wojskowa z Torunia.

.

Gratulujemy przysięgającym i życzymy dalszych sukcesów!

.

 


.
.
.

 

 

Tekst: mł. chor. Adrian Klimas; Foto: st. chor. Piotr Lubiński


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych