BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Rewizyta w Viterbo
11.07.2018
W dniach 3-5 lipca 2018 roku delegacja podoficerów Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych rewizytowała Szkołę Podoficerską we włoskiej miejscowości Viterbo

Na początku czerwca 2018 roku delegacja żołnierzy z Viterbo odwiedziła poznańska Szkołę. Było to pierwsze spotkanie żołnierzy włoskiej Szkoły Podoficerskiej z żołnierzami polskiej Szkoły Podoficerskiej. W trakcie czerwcowej wizyty ustalono, że następne spotkanie żołnierzy włoskich z polskimi odbędzie się w ramach rewizyty na terenie Szkoły w Viterbo.

.

Do Włoch z rewizytą wybrali się: zastępca komendanta Szkoły Podoficerskiej – st. chor. sztab. Jacek Kaźmierczak oraz  dowódca 5 kursu Szkoły Podoficerskiej – st. chor. Maciej Nowicki.  Na miejscu polskich podoficerów przywitał komendant Scuola Sottufficiali Dell’Esercito gen. bryg. Gabriele Toscani De Col. 

.

Polscy podoficerowie w trakcie pobytu w Viterbo zapoznanali się  z bazą dydaktyczną oraz z infrastrukturą Szkoły. Delegacji polskiej zaprezentowano system szkolenia VGS (Virtual Battlespace System), dzięki któremu kadeci mają możliwość wielokrotnego trenowania procedur taktycznych w warunkach koszarowych, które są doskonałym podłożem do działań na realnym polu walki. Podoficerom poznańskiej Szkoły przedstawiono praktyczne działanie kadetów podczas realizacji zajęć programowych  na poligonie w Monte Romano. Było to ćwiczenie kierowania ogniem drużyny w natarciu oraz strzelanie dynamiczne z wykorzystaniem lekkiego pojazdu opancerzonego. Jak zauważyli przedstawiciele poznańskiej podoficerki włoscy kadeci swoją tężyznę fizyczną kształtują na bardzo dobrze wyposażonych obiektach sportowych oraz na zajęciach prowadzonych na wieżach do wspinaczki wysokościowej.

.

Szkolenie włoskich kadetów odbywa się w cyklu 3 letnim : 1 rok – to szkolenie indywidualne i zespołowe na szczeblu drużyny, 2 rok – szkolenie zespołowe na szczeblu plutonu, 3 rok – szkolenie specjalistyczne – specjalizacja na różne specjalności w różnych ośrodkach szkolenia.

.

Obie wizyty miały charakter roboczy, miały na celu nawiązanie współpracy pomiędzy szkołami podoficerskimi: włoską i polską. Ich celem była wymiana doświadczeń w obszarze działalności szkoleniowej i edukacyjnej szkół podoficerskich wojsk lądowych.

.

.

 


.
.
.

Tekst: chor. Andrzej Kędzierski, Foto: st. chor. Maciej Nowicki, Scuola Sottufficiali Dell’Esercito


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych