BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Siedmiu wspaniałych z SPWLąd - Formoza Challenge Oborniki 2018
11.06.2018
W ubiegły weekend 9-10 czerwca 2018 roku w oddalonych o ok. 25 km od Poznania kilkunastotysięcznych Obornikach odbył się cykl zawodów biegowych w ramach Formoza Challenge Oborniki 2018

Start w Formoza Challenge to przede wszystkim pokonanie samego siebie, swoich słabości, to współpraca a jednocześnie wsparcie dla innych uczestników. Podczas pokonywania trasy biegu, przeszkód naturalnych i sztucznych, zawodnicy często współpracują ze sobą aby móc pokonać trudny tor Formozy.

.

Celem każdych zawodów cyklu Formoza Challenge jest promocja Jednostki Wojskowej Formoza oraz wszystkich jednostek Wojska Polskiego, w tym sił specjalnych. Biegi terenowe połączone z ekstremalnymi przeszkodami promują wartości patriotyczne, promują sport i zdrowy tryb życia, łączą wysiłek fizyczny z dobrą zabawą. 

.

W niedzielę, w drugim dniu obornickich zawodów na dystansie 10 km wystartowała siedmioosobowa drużyna złożona z kadry i słuchaczy Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych. Niektórzy z zawodników SPWLąd na miejsce rozpoczęcia biegu przybyli już przed godz. 8. Mieli okazję przyjrzeć się odkrytej części trasy widocznej z linii startowej. Jednak ani oni ani pozostali uczestnicy zawodów nie dojrzeć tego co skrywał przed nimi las położony nieopodal, przez który to biegła duża część trasy.

.

Rozpoczęcie biegu drużynowego na dystansie 10 km zaplanowano na godz. 11. Emocje wśród reprezentantów SPWLąd rosły z minuty na minutę, tym bardziej, że prawie do końca czasu przeznaczonego na odbiór pakietów startowych nie wiedzieli oni, czy wystartują indywidualnie czy w zespole. Pomimo tego, że każdy z nich uważał, że jest dobrze przygotowany do biegu to jednak gdzieś w podświadomości czuli, że to w zespole mogą zdobyć upragnione pudło. Jak się później okazało przeczucie ich nie zawiodło, nie wiedzieli jednak, że będzie aż tak dobrze. Ostatecznie na linii startowej stanęli jako TEAM SPWLąd, czyli tak jak chcieli.

.

Trasa biegu biegła przez teren odkryty ale też zalesiony i bagnisty. Obfitowała w liczne przeszkody naturalne: bagna, wzniesienia, powalone drzewa oraz przeszkody sztuczne takie jak: ściany, liny, trawersy poziome, zasieki czy też wykopane często wypełnione wodą doły. Na trasie 10 km biegu takich przeszkód było ponad 50. Przeszkody weryfikowały sprawność uczestników, ich skoczność, siłę, wytrzymałość i odporność. Jeśli któryś z zawodników nie mógł pokonać którejś z przeszkód w „nagrodę” musiał wykonać pompki w podporze przodem lub przysiady, co wydłużało czas pokonania trasy.

.

Tor przeszkód został zaprojektowany i wykonany przy udziale instruktorów, żołnierzy i byłych żołnierzy Formozy. Jego poziom trudności nie odbiegał od torów szkoleniowych przeznaczonych dla jednostek sił specjalnych. 

.

Po pokonaniu trasy naszpikowanej licznymi przeszkodami siódemka żołnierzy SPWLąd dotarła do linii mety, na ich szyjach pojawiły się pamiątkowe medale zawodów. Po podsumowaniu wyników okazało się, że czas który osiągnęli pozwolił im zająć 1 miejsca w klasyfikacji zespołów. Liczne zadrapania, otarcia czy też odciski, których nabawili się w czasie biegu przestały nagle doskwierać. Sukces, który osiągnęli uśmierzył ból.

.

W zwycięskiej drużynie znaleźli się: 

.

- st. chor. sztab. Paweł Andrzejewski

.

- mł. chor. Marek Jaceczko

.

- mł. chor. Jacek Skodkowski

.

- plut. Mateusz Grządzelewski

.

- st. kpr. Błażej Gregor

.

- st. szer. Dariusz Dankowski

.

- st. szer. Marcin Trzepizur

.

Następne starty w ramach Formoza Challenge już niebawem. Jak zapewnił jeden z uczestników biegu nie zabraknie tam żołnierzy Szkoły Podoficerskiej – „Atmosfera była wspaniała, zarówno ja jak i też koledzy nie możemy doczekać się kolejnych startów. Na trasie w trudnych chwilach wzajemnie się wspieraliśmy, czuć było że jesteśmy zgranym zespołem. Cieszę się bardzo, że mogłem reprezentować Szkołę. Sukces mnie zaskoczył a jednocześnie dopinguje on mnie do dalszych treningów” – powiedział chorąży Słodkowski, tuż po zejściu z podium.

.

Jesteśmy z Was bardzo dumni.

.

GRATULUJEMY!!!

.

.

 


.
.
.

Tekst i foto: mł.chor. Andrzej Kędzierski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych