BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Proobronni na szkoleniu w SPWLąd
06.06.2018
4 czerwca 2018 roku w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych rozpoczęło się szkolenie specjalistyczne dla dowódców drużyn organizacji proobronnych

Tygodniowy program szkolenia proobronnych obejmuje głównie zajęcia praktyczne. To drugie takie szkolenie w historii Szkoły Podoficerskiej.

.

Uczestnicy kursu reprezentują: Stowarzyszenie Akademicki Klub Miłośników Strzelectwa, Związek Polskich Spadochroniarzy IX Oddział Płock, Związek Strzelecki „Strzelec”, Kwidzyńskie Stowarzyszenie Sportowo Kolekcjonerskie GWARD, Strzelców Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Proobronne „GARDA”, Związek Strzelecki , FUNDACJĘ NA RZECZ OBRONNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA KRAJU "COMBAT ALERT", Związek Strzelecki  „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, Legię Akademicką, Grupę Obrony Nadwiślańskiej, Związek Strzelecki „STRZELEC” ORGANIZACJA SPOŁECZNO WYCHOWAWCZA, Jednostkę Strzelecką 1007 Ełk, Jednostkę Strzelecką 4051, Obronę Narodową pl., Jednostkę Strzelecką 3006, Stowarzyszenie Strzelcy Rzeczypospolitej.

.

34 uczestników kursu pierwszy dzień szkolenia spędziło w salach wykładowych. W tym dniu instruktorzy Szkoły zapoznali kursantów m.in. z formami działalności szkoleniowo – metodycznej na szczeblu drużyny, metodami i formami szkolenia drużyny oraz urządzeniami wspomagającymi proces szkolenia. Instruktorzy Zespołu Taktyki i Rodzajów Wojsk w czasie zajęć szczegółowo omówili  rolę i zadania dowódcy drużyny oraz zapoznali członków organizacji proobronych z mapami topograficznymi i procesem dowodzenia drużyną oraz z podstawowymi dokumentami dowodzenia.

.

Wtorkowe zajęcia w polu obejmowały pracę z mapą w terenie. W kolejnych dniach, które probronni spędzą na poligonie w Biedrusku zapoznani zostaną z podstawowymi znakami taktycznymi oraz z działaniem drużyny w czasie marszu, obrony i ataku. Członkowie organizacji proobronnych działać będą m.in. na posterunku kontrolno-ochronnym oraz uczyć będą się działać po napotkaniu terenu skażonego, wykorzystując przy tym indywidualne środki ochrony przed skażeniami.

.

Zajęcia proobrnonych obejmowały będą także kierowanie ogniem drużyny w obronie np. podczas obrony obiektu jak i podczas marszu. Program tygodniowego szkolenia to również zajęcia z musztry zespołowej drużyny. W ostatnim dniu pobytu w Szkole Podoficerskiej proobronni zapoznają się z historią i tradycjami Szkoły Podoficerskiej Wojsk L:ądowych.

.

Kurs zakończy się w godzinach popołudniowych w piątek 8 czerwca, kiedy to jego uczestnicy otrzymają certyfikaty zaświadczające ukończenie kursu.

.

.

 


.
.
.

Tekst: mł. chor. Andrzej Kędzierski; Foto: mł. chor. Andrzej Kędzierski, szer. Bartłomiej Lenar


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych