BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Przysięga kandydatów na podoficerów WOT
11.05.2018
W piątkowe przedpołudnie 11 maja 2018 roku odbyła się uroczysta przysięga wojskowa kandydatów na podoficerów na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej

Przed miesiącem kadeci rozpoczęli swoje podoficerskie szkolenie, które będzie trwało prawie 9 miesięcy i zakończy się w połowie grudnia 2018 roku. Szkolenie podzielone będzie na trzy okresy szkolenia. Na jego zakończenie kandydaci na podoficerów odbędą praktyki dowódcze w brygadach Wojsk Obrony Terytorialnej. Kurs zakończy się egzaminami na podoficera.

.

Jeszcze przez dwa miesiące instruktorzy Szkoły Podoficerskiej będą wpajać kadetom podstawowe zasady żołnierskiego rzemiosła. W tym okresie przeważać będą zajęcia z regulaminów, musztry, szkolenia ogniowego oraz taktyki ogólnej, obejmującej podstawowe działania żołnierza na polu walki.

.

W piątkowe przedpołudnie kandydaci na podoficerów WOT złożyli uroczystą przysięgę na sztandar Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku o gotowości do uroczystości przez czasowo pełniącego obowiązki komendanta Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych starszego chorążego sztabowego Jacka Kaźmierczaka. Meldunek odebrał komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych płk dypl. Piotr Kriese.

.

Po przywitaniu gości przez st. chor. sztab. Jacka Kaźmierczaka przed front szyku wystąpił poczet sztandarowy Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych oraz blok przysięgających. Na komendę dowódcy uroczystości st. chor. sztab. Jacka Staniszewskiego przysięgający żołnierze zdjęli z głów berety, unieśli do góry prawe dłonie i wypowiedzieli słowa przysięgi wojskowej.

.

Na uroczystości obecny był dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła oraz Dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Rafał Miernik.

.

Przed defiladą pododdziałów słuchacze 2 kursu Szkoły Podoficerskiej zademonstrowali nagrodzony gromkimi brawami pokaz walki wręcz z elementami wyszkolenia strzeleckiego i taktycznego.

.

Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów. Teraz kadeci rozjadą się do swoich domów rodzinnych a po zakończonym weekendzie kontynuować będą szkolenie. Już za dwa miesiące czekają ich pierwsze egzaminy, które kończyć będą okres szkolenia podstawowego.

.

.


.
.

.


Tekst i foto: mł.chor. Andrzej Kędzierski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych