BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Wizyta starszego podoficera dowództwa WOT
13.04.2018
Do Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych przybył starszy podoficer dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej st. chor. sztab. Andrzej Wojtusik

Kilkugodzinna wizyta najważniejszego podoficera Wojsk Obrony Terytorialnej związana była ze szkoleniem prowadzonym przez Szkołę Podoficerską Wojsk Lądowych. Od kilku dni bowiem poznańska Szkoła szkoli kandydatów na podoficerów na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej. 

.

Starszy podoficer dowództwa WOT rozpoczął swą wizytę od spotkania z czasowo pełniącym obowiązki komendanta Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych st. chor. sztab. Jackiem Kaźmierczakiem oraz szefem szkolenia Szkoły st. chor. sztab. Pawłem Andrzejewskim. W trakcie blisko dwugodzinnej dyskusji, która wywiązała się pomiędzy podoficerami, omówione zostały kwestie związane ze szkoleniem kandydatów na podoficerów WOT.

.

Po spotkaniu z komendantem i szefem szkolenia, chorąży Wojtusik zapoznał się z warunkami bytowymi przyszłych podoficerów, udając się w towarzystwie dowódcy kursu kandydatów na podoficerów WOT st. chor. sztab. Mariusza Skoryny do budynku, w którym rozlokowani są kadeci.

.

Przed spotkaniem z kandydatami na podoficerów WOT starszy podoficer dowództwa zwiedził powstającą salę tradycji Szkoły Podoficerskiej, w której zapoznał się z historią i przebiegiem szkolenia prowadzonego w przedwojennych pułkowych szkołach podoficerskich 14 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty, których tradycje dziedziczy Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu.

.

W trakcie wizyty starszy podoficer dowództwa w towarzystwie komendanta i szefa szkolenia Szkoły Podoficerskiej miał okazje zapoznać się ze szkoleniem kandydatów na podoficerów WOT prowadzonym przez instruktorów SPWLąd.

.

Podsumowaniem wizyty chorążego Wojtusika było jego spotkanie z kadetami - przyszłymi podoficerami WOT. Zanim jednak głos zabrał starszy podoficer dowództwa WOT do kadetów zwrócił się komendant Szkoły Podoficerskiej.

.

- Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu, w której się znaleźliście i w której murach od kilku dni pobieracie naukę, jest największą w Wojsku Polskim placówką dydaktyczną kształcącą podoficerów i kandydatów na podoficerów w Siłach Zbrojnych RP. Mamy bogate bo już kilkunastoletnie doświadczenie w szkoleniu kandydatów na podoficerów zarówno spośród szeregowych zawodowych jak i takich jak Wy – kandydatów, w dużej mierze wywodzących się ze środowiska cywilnego. My podołamy temu zadaniu postawionemu nam przez naszych przełożonych. Czy wy podołacie szkoleniu podoficerskiemu? To się okaże, zapewniam jednak Was, że dołożymy wszelkich starań abyście stali się pełnowartościowymi podoficerami Wojsk Obrony Terytorialnej – powiedział st. chor. sztab. Jacek Kaźmierczak.

.

Starszy podoficer dowództwa WOT już na wstępie w słowach skierowanych do kadetów określił cel swojej wizyty w poznańskiej Szkole Podoficerskiej:

.

- Przyjechałem do Poznania aby udzielić odpowiedzi na nurtujące Was pytania, dotyczące Wojsk Obrony Terytorialnej. ... chcę Was wesprzeć, pomóc, doradzić, taka jest bowiem moja rola.

.

Po czym dodał:

.

- Szkolenie będzie trudne ale nikt nie powiedział, że wszyscy mają je ukończyć. Musicie nauczyć się pewnych nawyków, standardów, których od Was oczekujemy. Część z Was ma pewne doświadczenie wojskowe, dla innych będzie to nowe doświadczenie… czeka Was bardzo trudne zadanie i bardzo ważna rola, bowiem w przyszłości macie być szkoleniowcami, trenerami…  

.

Chorąży Wojtusik jak mało kto zna realia podoficerskiego szkolenia, to przecież były komendant Szkoły Podoficerskiej w Zegrzu oraz były pomocnik dowódcy Wojsk Lądowych do spraw podoficerów. Podoficer ten doskonale zna i rozumie problemy, jakie mogą pojawić się w trakcie szkolenia podoficerów polskiej armii. Dyskusja prowadzona pomiędzy nim a starszymi podoficerami Szkoły oparta była na argumentach podpartych wieloletnimi doświadczeniami a sama wizyta podoficera WOT w Szkole Podoficerskiej przebiegała w przyjacielskiej atmosferze.

.

.

 


.
.

.

 

 

 

 

 

 

Tekst i foto: mł.chor. Andrzej Kędzierski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych