BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Ekstremalny Andrzej
09.04.2018
Na co dzień kierownik Sekcji Logistyki Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych. Prywatnie lubi biegać...

Chorąży Andrzej Orelik bo o nim mowa. Biega od wielu lat. Biegami długodystansowymi interesuje się od niedawna. Co go słoniło do uprawiania tej dyscypliny sportu?

.

-  Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno nie potrafię wyobrazić sobie życia bez biegania. Obowiązki służbowe pochłaniają mnóstwo czasu, więc o dłuższych "wybieganiach" w pracy nie może być mowy. Aby przygotować się do zawodów trenuję głównie późnym wieczorem, realizując jednocześnie "nocne zwiedzanie" Poznania.

.

Podoficer ze Szkoły Podoficerskiej ma na koncie kilka maratonów. W ubiegłym roku ukończył "Lubliniecki szlem", na który składały się trzy biegi organizowane przez Wojskowy Klub Biegacza "Meta" Lubliniec oraz Jednostkę Wojskową Komandosów z Lublińca. Były to: "Bieg katorżnika", "Bieg przełajowy o nóż komandosa" oraz "Maraton Komandosa".

.

To jednak dla Andrzeja za mało. W tym roku postanowił zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. W nocy z 16 na 17 marca 2018 roku w Lublińcu - Kokotku rozpoczął się bieg, którego trasa liczyła dokładnie 101,5 km. Na starcie biegu prowadzącego drogami leśnymi stanął chor. Andrzej Orelik przedstawiciel Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych.

.

Ekstremalna "Setka Komandosa" przeznaczona jest głównie dla służb mundurowych a jej celem jest umożliwienie chętnym rywalizacji w trudnych warunkach i na ultra dystansie oraz popularyzacja współzawodnictwa służb mundurowych. W czasie biegu, pierwszy czterdziestokilometrowy odcinek biegacze muszą pokonać w umundurowaniu polowym i w wojskowym obuwiu. Ponadto pierwsze okrążenie liczące 20 km zawodnicy muszą przebiec obciążeni plecakiem o wadze minimum 10 kg. Pozostałe 60 km pokonują w stroju dowolnym. Na przebycie ponad 100 km trasy zawodnicy mają 20 godz.

.

Chorąży Orelik oraz inni uczestnicy "setki" dodatkowo mieli utrudnione zadanie albowiem warunki panujące na trasie nie rozpieszczały. Padający śnieg, porywisty wiatr oraz mróz nie ułatwiały zadania. Sukcesem jest ukończyć taki bieg... Andrzej to uczynił a czas, który osiągnął w swym debiucie, motywuje go do dalszych treningów.

.

Czy za rok ponownie spróbuje zmierzyć sie z "Setką"?

.

- Na pewno tak, z nadzieją że zdobyte w tegorocznej edycji doświadczenie pozwoli pokonać trasę w zdecydowanie krótszym czasie.

.

Andrzeju będziemy trzymać kciuki. Powodzenia na trasie biegu!

.

.

 


.
.

.

Tekst: mł. chor. Andrzej Kędzierski; Foto: mł. chor. Andrzej Kędzierski, zdj. arch.ze zbiorów Andrzeja Orelika


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych