BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
02.03.2018
1 marca 2018 roku pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej odbyły się główne poznańskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Święto ustanowione zostało w 2011 roku dla upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca a jego data nie została wybrana przypadkowo. 1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie rozstrzelanych zostało siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

.

Żołnierze Wyklęci sprzeciwiali się uzależnieniu Polski od Związku Radzieckiego, z bronią w ręku przeciwstawiając się sowieckiej agresji i siłą narzuconemu reżimowi komunistycznemu.

.

*********

.

Poznańskie obchody rozpoczęły się o godz. 16 Mszą Świętą odprawioną w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry.

.

Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami Poznania pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie odbyły się główne uroczystości. Przy pomniku odegrano Hymn Państwowy, odczytano Apel Pamięci oraz złożono kwiaty.

.

W uroczystościach udział wzięła kompania honorowa Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych z pocztami flagowym i sztandarowym.

.

.


.

.

fotoGALERIA

 

.
Tekst: mł. chor. Andrzej Kędzierski, Foto: st. szer. Paweł Hoffman


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych