BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Rocznica zakończenia walk o Poznań
23.02.2018
Na poznańskiej Cytadeli odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę zakończenia okupacji niemieckiej i walk o Poznań, w których uczestniczyli żołnierze Wielkopolskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych

73 lata temu został zdobyty ostatni punkt oporu niemieckiego w Poznaniu. 23 lutego 1945 roku żołnierze radzieccy oraz walczący razem z nimi Polacy, cywilni mieszkańcy Poznania opanowali poznańską Cytadelę.

.

Pierwsze jednostki sowieckie znalazły się w okolicach Poznania już 22 stycznia 1945 roku, kiedy to szturmem zdobyły miasto Swarzędz. Poznań już od kilku miesięcy przygotowywany był przez Niemców do obrony. Rosjanie w mieście nie spodziewali się wielkiego oporu. Początkowo chcieli zdobyć Poznań z marszu, co przy zdecydowanym oporze niemieckim im się nie udało. Już jednak 3 dni później zamknęli pierścień okrążenia wokół Poznania. Najbardziej zacięte walki toczyły się w śródmieściu miasta oraz na Sołaczu i Winiarach. Brała w nich udział przede wszystkim piechota ale również czołgi, działa samobieżne, haubice i miotacze ognia.

.

Krwawa bitwa o poszczególne ulice i domy w mieście trwała do 17 lutego, wtedy to Niemcy zostali zepchnięci do Fortu Winiary potocznie zwanego Cytadelą oraz obszaru bezpośrednio z nim sąsiadującego. Począwszy od 18 lutego toczyły się walki o zdobycie silnie ufortyfikowanej górującej nad miastem Cytadeli. Oprócz mocno już wyczerpanych i wykrwawionych Rosjan uczestniczyli w nich Polacy, mieszkańcy Poznania tzw. cytadelowcy. Ostateczny szturm na Cytadelę rozpoczął się krótko po północy z 22 na 23 lutego. Atakujących Rosjan wspierało prawie 2 tys. poznaniaków. Kiedy zostały zdobyte ruiny koszar dowodzący obroną twierdzy niemiecki generał major Ernst Gonell popełnił samobójstwo.

.

Walki o zdobycie Poznania trwały miesiąc zanim ostatecznie Twierdza Poznań padła. Zginęło w nich ok. 6 tys. Rosjan i ok. 5 tys. Niemców. W trakcie zdobywania Cytadeli poległo też 94 poznaniaków - cytadelowców a około 300 zostało rannych.  Trudne do oszacowania są straty jakie ponieśli cywilni mieszkańcy Poznania. W całym mieście zniszczonych lub uszkodzonych zostało blisko 55 procent budynków.

.

**********

.

Obchody 73. rocznicy zakończenia okupacji niemieckiej i walk o Poznań rozpoczęły się w piątek 23 lutego o godz. 10 na Cmentarzu Komunalnym na Miłostowie, gdzie złożono wieńce w kwaterze żołnierzy polskich, radzieckich i niemieckich.
.
Dwie godziny później na górnym tarasie Cytadeli Poznańskiej rozpoczęły się uroczystości główne, w których udział wzięli przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych oraz delegacje służb mundurowych. Nie zabrakło delegacji reprezentujących związki i stowarzyszenia oraz przybyłych na uroczystość mieszkańców Poznania. W obchodach rocznicowych Wielkopolską Szkołę Podoficerską Wojsk Lądowych reprezentował st. chor. sztab. Mariusz Skoryna, Szkoła wystawiła też posterunki honorowe. Podczas uroczystości odegrano hymn państwowy oraz złożono kwiaty przy Pomniku Żołnierzy Radzieckich, Pomniku Cytadelowców oraz Pomniku Żołnierzy Alianckich.  
.
Druga część obchodów zaplanowana jest na sobotnie popołudnie 24 lutego, wtedy to pod Dzwonem Wolności na poznańskiej Cytadeli zobaczyć będzie można rekonstrukcję Bitwy o Poznań. W tym dniu w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli odbędzie się też piknik militarny.
.
.

.
.

.

Tekst i fot. mł. chor. Andrzej Kędzierski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych