BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Dzień z lekcją historii
19.02.2018
W niedzielne przedpołudnie 18 lutego 2018 roku kadeci kursu służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych poszerzyli swoją wiedzę o mieście, w którym służą

Od trzech tygodni kadeci intensywnie szkolą się w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu. Niedziela to dla nich dzień odpoczynku od zajęć. Pierwsza połowę tego dnia postanowili oni jednak wykorzystać na uzupełnienie swojej wiedzy o Poznaniu. Przewodnikiem po stolicy Wielkopolski, po miejscach związanych z początkami państwowości polskiej był st. chor. sztab. Artur Deneka na co dzień kierownik sekcji wychowawczej SPWLąd.

.

W trakcie zwiedzania Ostrowa Tumskiego kadeci znaleźli się w miejscu, gdzie odkryto fundamenty najstarszego obiektu architektury piastowskiej tzw. Palatium, połączonego z kaplicą grodową. Obecnie na miejscu, w którym znajdowało się historyczne Palatium znajduje się kościół Najświętszej Marii Panny wzniesiony w XV wieku.

.

Kadeci w trakcie zwiedzania obejrzeli najstarszą polską katedrę - Bazylikę Archikatedralną św. Piotra i św. Pawła oraz Psałterię, późnogotycki budynek mieszkalny dla kolegium dwunastu psałterzystów wzniesiony w początkach XVI wieku.

.

Po zwiedzeniu Ostrowa Tumskiego kadeci przez most Jordana udali się na Śródkę, która już przed 1231 rokiem lokowana została jako miasto na prawie niemieckim. Dopiero na początku XIX wieku miasto Śródka włączono do Poznania. Na Śródce kadeci obejrzeli m.in. trójwymiarowe malowidło „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”. Mural wykonany został na jednej z kamienic, przy kościele św. Małgorzaty.

.

Ze Śródki kursanci przemieścili się na poznański Stary Rynek, gdzie chorąży Deneka zapoznał ich z najważniejszymi zabytkami tej części Poznania. W rynku znaleźli się tuż przed godz. 12, mogli więc zobaczyć trykające się dwa koziołki – symbol miasta Poznania.

.

Zaopatrzeni w wiedzę historyczną kadeci udali się w drogę powrotną do golęcińskich koszar.

.

.


.

.

fotoGALERIA

.

Tekst: mł. chor. Andrzej Kędzierski; Foto: szer. kdt Aleksandra Kujawa


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych