BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Kadeci DZIECIOM
07.12.2017
Od 8 lat w grudniu kadeci-muzycy z poznańskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych przygotowują przedstawienie mikołajkowo-świąteczne dla chorych dzieci z Centrum Zdrowia Dziecka

Na występ wojskowych muzyków w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka czekali mali pacjenci, ale też ich rodzice i personel medyczny. Kadeci nie zawiedli i podobnie jak w latach poprzednich przygotowali przedstawienie. Tegoroczny występ odbył się pod tytułem „Ratujmy Święta”.

.

Koncertem dyrygował szer. kdt Mateusz Tokarz, który koordynował także przygotowania do tego wyjątkowego występu wraz z szer.  kdt Natalią Guźlak i szer. kdt Wojciechem Hałaniem.

.

Przedsięwzięcie słowno-muzyczne opowiadało zabawne perypetie przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia bez Świętego Mikołaja. Święty rozchorował się na grypę a dzieci wraz z kadetami Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych musiały przygotować święta..

.

 „Przygotowywaliśmy się do przedstawienia przez zaledwie kilka tygodni. Intensywny program szkolenia i napięty harmonogram dnia kadeta, nie pozostawił nam wiele czasu na przygotowania do koncertu. Nawet najkrótszą wolną chwilę poświęcaliśmy na próby, wykonanie strojów i dopracowanie programu przedsięwzięcia. Chyba się spodobało, dzieciaki wyraziły to brawami i uśmiechami”. - szer. kdt Mateusz Tokarz.

.

Mimo przeciwności losu i chorób mali pacjenci jak wszystkie dzieci, nie zapomniały o uśmiechu i radości. To właśnie dla nich kadeci-muzycy poznańskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych, z własnej inicjatywy przygotowali, zaaranżowali i zagrali koncert mikołajkowy zatytułowany „Ratujmy Święta”. W swoim koncercie zdołali połączyć to, co najważniejsze w magii Świąt - uśmiech dzieci i wspólne śpiewanie kolęd. Kadeci zagrali m.in. kolędy Cicha noc, Przybieżeli do Betlejem, Wśród nocnej ciszy, Do szopy hej pasterze, W żłobie leży oraz utwory świąteczne Merry Christmas Everyone, Jingle Bells Rock.

.

„Przedstawienie w Centrum Zdrowia Dziecka było szczególnym wydarzenie dla każdego z muzyków. Występ dla tak wymagającej publiczności to wielka przyjemność, a jednocześnie ogromne wyzwanie. Dzieci są bezkompromisowe i zawsze szczere w wyrażaniu emocji. Świadomość, że robimy coś fajnego w walce o uśmiech chorych dzieci była niesamowicie motywująca.” – szer. kdt Natalia Guźlak.

.

Przedsięwzięcie Szkoły Podoficerskiej cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób i instytucji chcących pomagać. Tegoroczny występ w Centrum Zdrowia Dziecka był szczególny. Po raz pierwszy obok kadetów-muzyków na scenie pojawili się artyści Teatru Muzycznego z Poznania. Było to możliwe dzięki dyrektorowi teatru Przemysławowi Kieliszewskiemu. Na scenie pojawiły się postaci ze znanego wszystkim dzieciom filmu „Madagaskar” a dzieciaki żywiołowo przywitały Króla Juliana i utwór Wyginam śmiało ciało.

.

Dzięki wizycie niezwykłych gości w mundurach dzieci zapomniały na chwilę o swoich problemach i o tym, że znajdują się w szpitalu. Pomógł w tym oczywiście Święty Mikołaj z prezentami, w rolę którego wcielił się st. sierż. Andrzej Biedrowski - na co dzień instruktor taktyki w SPWLąd.

.

Kadeci Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych z komendantem na czele zadeklarowali, że za rok też przyjadą, bo dla takiej wspaniałej publiczności warto występować.

.

.

 


.
.

.

Tekst: st.chor. Marcin Szubert; Fot.: mł.chor. Andrzej Kędzierski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych