BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Święto Niepodległości
13.11.2017
11 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. W Poznaniu uroczyste obchody odzyskania niepodległości łączą się z imieninami głównej ulicy miasta - Święty Marcin

Chcemy Polski niepodległej,

abyśmy tam mogli urządzić życie lepsze

i sprawiedliwsze dla wszystkich.

Marszałek Józef Piłsudski

.

11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość. W 99 rocznicę wyzwolenia, w całym kraju odbyły się uroczystości, marsze, biegi, apele, odczyty, akademie upamiętniające jedno z najważniejszych dla naszej państwowości wydarzenie w historii.

Centralne obchody uroczystości niepodległościowych w Wielkopolsce, rozpoczęły się w Farze Poznańskiej Mszą Świętą za Ojczyznę. Po uroczystej Mszy Świętej, Poznaniacy zgromadzili się na Placu Wolności.

.

Poznań odzyskał niepodległość nie 11 listopada 1918 roku ale dopiero w lutym 1919 roku po zwycięsko zakończonym Powstaniu Wielkopolskim. To właśnie na Placu Wolności, gdzie dziś mogliśmy świętować niepodległość - 26 stycznia 1919 roku odbyła się pamiętna uroczystość. Żołnierze powstańczej Armii Wielkopolskiej wraz z jej głównodowodzącym - gen. Józefem Dowborem-Muśnickim złożyli na zaśnieżonym placu uroczystą przysięgę – „W obliczu Boga Wszechmogącego w Trójcy Świętej Jedynego ślubuję, że Polsce, Ojczyźnie mojej, i sprawie całego Narodu Polskiego zawsze i wszędzie służyć będę".

W obchodach Święta Niepodległości w Poznaniu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, pododdziały Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, Policji, Straży Pożarnej, harcerzy. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku dowódcy Garnizonu Poznań – płk.  pil. Jackowi Pszczole przez przedstawiciela komendanta garnizonu por. Grzegorza Kurowskiego.

.

Uroczystość uświetniła kompania honorowa Wielkopolskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. bryg. Franciszka Seweryna Włada z Poznania pod dowództwem mł. chor. Marka Jaceczko z pocztem sztandarowy i flagowym oraz Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów, którą rozpoczęła kompania honorowa Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych.

Obchody Święta Niepodległości w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu odbyły się w przeddzień oficjalnych obchodów, 10 listopada. Żołnierze CSWLąd i SPWLąd uczcili Świto Niepodległości uroczystym apelem.

.

*  *  *  *  *

.

Stolica Wielkopolski 11 listopada świętuje podwójnie. Dzień odzyskania niepodległości oraz imieniny ulicy Święty Marcin. Główna ulica miasta jest jedną z najstarszych w stolicy Wielkopolski. Od zakończenia II Wojny Światowej nosiła nazwę Armii Czerwonej. Ulica odzyskała dawne imię w latach 90. Poznańskie obchody Święta Niepodległości wyróżniają się na tle całego kraju. W Poznaniu  niepodległość świętowana jest przy degustacji Rogali Świętomarcińskich i gęsiny. Cukiernicy sprzedają w Dniu Niepodległości i jednocześnie w imieniny Marcina około 250 ton Rogali a w skali roku 500 ton – czyli około 2.500.000 sztuk (!).

Na radosne obchody Święta Niepodległości i imienin ulicy Święty Marcin z roku na rok przybywa do Poznania coraz większa rzesza osób, która chce przeżyć rocznicę odzyskania niepodległości z uśmiechem na twarzy i smakiem słodkiego rogala w ustach.

Tradycja Rogali Świętomarcińskich związana jest nierozerwalnie z postacią Świętego Marcina. Święty był synem rzymskiego legionisty, który jak głosi legenda podzielił się swoim płaszczem z żebrakiem. Dlatego Święty Marcin w tradycji Kościoła Katolickiego jest patronem ubogich i nędzarzy. Dodatkowo to również patron żołnierzy. Święty Marcin jest również patronem jednego z najstarszych poznańskich kościołów wokół którego w XII wieku powstała wioska Święty Marcin. Wioska już dawno nie istnieje a w jej miejscu jest główna i najbardziej zanana ulica Poznania – Święty Marcin (a nie Świętego Marcina – ze względu na nazwę wsi). W tę historię Poznania wpisuje się również smaczna tradycja Rogali Świętomarcińskich. W roku 1891 poznański cukiernik Walenty usłyszał legendę o płaszczu Św. Marcina i chał uczynić coś dobrego dla biednych ludzi. Pewnej nocy cukiernikowi przyśnił się Święty na białym koniu, który zgubił podkowę. Cukiernik odczytał to jako znak i połączył kształt podkowy z własnym talentem. Wypiekł słodkie rogale w kształcie podkowy i rozdał najuboższym. Tradycja Rogali Świętomarcińskich jest żywa do dziś, niestety teraz za ta słodką przyjemność trzeba słono zapłacić.

.

Na zakończenie w prostych żołnierskich słowach:

Niech żyje Polska i smacznego (po poznańsku)

.
.


.
.

.

Tekst: st.chor. Marcin Szubert; Fot.: st.chor.sztab. Artur Deneka, st.chor. Marcin Szubert


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych