BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
78. rocznica Powstania Polskiego Państwa Podziemnego
27.09.2017
Poznańskie obchody upamiętniające rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego Armii Krajowej przy zbiegu ulic Wieniawskiego i Alei Niepodległości.

Polskie Państwo Podziemne powstało w nocy z 26 na 27 września 1939 roku, kiedy utworzono Służbę Zwycięstwu Polski - konspiracyjna organizację , przemianowaną w połowie listopada na Związek Walki Zbrojnej a w lutym 1942 roku  na Armię Krajową. Państwo Podziemne podległe Rządowi RP na uchodźctwie działało przez całą II wojnę światową, kierowane przez w pełni legalne władze naczelne : prezydenta, rząd i naczelnego wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa. Polskie Państwo Podziemne z rozbudowanymi strukturami i podziemną armią liczącą blisko 400 tys. żołnierzy było ewenementem w okupowanej Europie.

*****

Główne uroczystości w Poznaniu odbyły się przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.  Przed Pomnikiem zgromadzili się: kombatanci, władze wojewódzkie i samorządowe, młodzież, harcerze, służby mundurowe oraz wielu przybyłych na uroczystości mieszkańców Poznania.

W obchodach rocznicowych wzięli udział żołnierze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w tym kompania honorowa dowodzona przez mł. chor. Marka JACECZKO, poczty - flagowy i sztandarowy.

.

.


.
.

.

Tekst i fot.: mł.chor. Andrzej Kędzierski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych