BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Z busolą w ręku
07.08.2017
Na zajęciach z topografii kadeci Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych zdobywali wiedzę i umiejętności z nawigowania w terenie.

Zajęcia z topografii rozpoczęły się w parku sprzętu technicznego. St. sierż. Andrzej Biedrowski - kierownik zajęć, przywitał kadetów poznańskiej Szkoły Podoficerskiej. Słuchacze - żołnierze służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych na potrzeby korpusu podoficerskiego przegrupowali się na poligon w Biedrusku gdzie odbyła się zasadnicza część zajęć z topografii wojskowej.

Słuchacze zapoznali się z wojskową busolą AK oraz sposobami i metodami określania odległości do celów.

.

5-miesięczne szkolenie na pierwszy stopień podoficerski przechodzi prawie 30 ochotników służby przygotowawczej. To żołnierze o specjalności wojskowej dowódczej i ratownik medyczny. Rozpoczęli szkolenie 4 lipca. Po jego zakończeniu pod koniec listopada br., kadeci będą mogli podpisać kontrakty - przydziały kryzysowe, zgodne ze specjalnością wojskową w jednostkach wojskowych. Żołnierze będą szkolić się rotacyjnie w jednostkach Wojska Polskiego i pozostawać będą w dyspozycji na wypadek zagrożeń militarnych lub niemilitarnych (np. klęsk żywiołowych) oraz uzupełnią obsadę  jednostek wojskowych w przypadku kryzysu.

Zdobyte na topografii umiejętności słuchacze wykorzystają na zajęciach z taktyki, rozpoznania czy kierowaniu ogniem.

.

.


.

.

Tekst i fot.: st.chor. Marcin Szubert


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych