BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Pierwsze strzały
28.07.2017
Kadeci służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych przechodzą szkolenie podoficerskie w SPWLąd.

5-miesięczne szkolenie na pierwszy stopień podoficerski przechodzi prawie 30 ochotników służby przygotowawczej. To żołnierze o specjalności wojskowej dowódczej i ratownik medyczny. Rozpoczęli szkolenie 4 lipca. Po jego zakończeniu pod koniec listopada br., kadeci będą mogli podpisać kontrakty - przydziały kryzysowe, zgodne ze specjalnością wojskową w jednostkach wojskowych. Żołnierze będą szkolić się rotacyjnie w jednostkach Wojska Polskiego i pozostawać będą w dyspozycji na wypadek zagrożeń militarnych lub niemilitarnych (np. klęsk żywiołowych) oraz uzupełnią obsadę  jednostek wojskowych w przypadku kryzysu.

.

Integralną część szkolenia stanowi szkolenie ogniowe. Żołnierz musi bardzo dobrze posługiwać się bronią. Za szkolenie ogniowe w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych odpowiada sekcja szkolenia i zespół szkolenia ogniowego. Ogniowcy uczą żołnierzy budowy, posługiwania się bronią i zasad bezpieczeństwa.

Przed dzisiejszymi zajęciami czułam lekki stres. Nigdy nie strzelałem z ostrej amunicji. Od wejścia na strzelnicę stres opadał. Ćwiczący z nami instruktorzy wszystko powoli i zrozumiale tłumaczyli. Cierpliwość i zwracanie uwagi na każdy nawet najdrobniejszy błąd pozwala czuć się pewnie i przekładała się na wynik w tarczy. – szer. kdt Karolina Semczyszyn.

.

Pierwszy sprawdzian umiejętności ogniowych i skonfrontowanie wiedzy teoretycznej z praktyczną to wizyta na strzelnicy. Dla młodych żołnierzy był to również sprawdzian odporności. Pogoda nie była sprzymierzeńcem.

Przez całe zajęcia ogniowe padało i wiał mocny wiatr. I mimo, że to środek wakacji ręce się trzęsły a usta siniały. Jestem ochotnikiem i wiem na co się pisałem. Być żołnierzem to brzmi dumnie, jednak bycie żołnierzem to wcale nie jest takie proste. Trzeba się skupić i robić swoje. Dziś tym celem było wykonanie strzelania. – szer. kadet Dariusz Zenft.

.

Celne strzelanie nie jest proste. To wiedza, o której należy pamiętać oraz czynności, które należy wykonać. W innym wypadku przestrzelin nie będzie w tarczy lub zostaną złamane środki bezpieczeństwa.

Długo czekałam na strzelanie. Zajęcia zrealizowane zostały w oparciu o trzy punkty nauczania: strzelanie, rozkładanie i składanie broni oraz strzelanie z wykorzystaniem symulatora. Moja tarcza po pierwszym strzelaniu była z dziurami ale do ideału daleko. Będę ćwiczyć! – szer. kadet Monika Pięta.

.

.


.
.

.

Tekst i fot.: st.chor. Marcin Szubert


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych