BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
Kaprale rezerwy
19.05.2017
W Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych wręczono akty mianowania na stopień kaprala.

Minowanie na pierwszy stopień podoficerski - kaprala otrzymało ponad 80 rezerwistów.

Uroczystość odbyła się w poznańskich koszarach przy ul. Wojska Polskiego i połączona była z obchodami Dnia Kadeta (prztpada 21.05) a rozpoczęła się od złożenia meldunku przez st. chor. sztab. Jacka Kaźmierczaka komendantowi Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych płk. Piotrowi Kriese.

.

Wojskową asystę uroczystości stanowił pododdział honorowy Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. bryg. Franciszka Seweryna Włada, którym dowodził  mł. chor. Marek Jaceczko.

.

Żołnierze rezerwy ukończyli dwumiesięczne szkolenie. Wśród ponad 80 mianowanych na pierwszy stopień podoficerski rezerwistów są żołnierze o specjalnościach dowódczych i medycznych.

Rezerwa to potoczne określenie żołnierzy rezerwy. Do rezerwy przenoszeni są żołnierze po zakończeniu czynnej służby wojskowej. Ta grupa obejmuje również żołnierzy po zakończeniu zawodowej służby wojskowej oraz osoby bez odbytej służby wojskowej – posiadający przydatne w armii wykształcenie, kwalifikacje i umiejętności.

Żołnierze rezerwy powołani są na ćwiczenia i szkolenia.

Najważniejszym celem, dla którego szkoli się i utrzymuje w gotowości żołnierzy rezerwy jest wcielenie do czynnej służby wojskowej w przypadku mobilizacji lub konfliktu zbrojnego – wojny.

.

Uroczystość wręczenia świadectw absolwentom i mianowania na pierwszy stopień podoficerski zakończyła defilada

Gratulujemy wytrwałości w trakcie szkolenia!

.

.


.
.

.
.

Tekst i fot.: st.chor. Marcin Szubert


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych