BIP
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych
Aktualności
73 rocznica Bitwy o Monte Cassino
18.05.2017
18 maja przypada rocznica Bitwy o Monte Cassino, chwała Polskiego Żołnierza

„Żołnierze ! Kochani moi Bracia i Dzieci !Nadeszła chwila bitwy. Długo czekaliśmy na tę chwilę odwetu i zemsty nad odwiecznym naszym wrogiem. Obok nas walczyć będą dywizje brytyjskie, amerykańskie, kanadyjskie, nowozelandzkie walczyć będą Francuzi, Włosi oraz dywizje hinduskie. Zadanie, które nam przypadło zasławi na cały świat imię żołnierza polskiego. W chwilach tych będą z nami myśli i serca całego narodu, podtrzymywać nas będą duchy poległych naszych towarzyszy broni. Niech LEW mieszka w Waszych sercach! Żołnierze! - za bandycką napaść Niemców na POLSKĘ, za rozbiór POLSKI wraz z bolszewikami, za tysiące zrujnowanych miast i wsi, za morderstwa i katowanie setek tysięcy naszych sióstr i braci, za miliony Polaków, jako niewolników wywiezionych do Niemiec, za niedolę i nieszczęście Kraju, za nasze cierpienia i tułaczkę. Z wiarą w sprawiedliwość Opatrzności Boskiej idziemy naprzód ze świętym hasłem w sercach naszych : "BÓG! HONOR i OJCZYZNA!" Dziś nadeszła dla nas godzina krwawego odwetu. Tej godziny długo czekaliśmy, oczekuje jej umęczony KRAJ NASZ i Polacy rozsiani po całym świecie. A więc, Żołnierze do czynu! - Do broni!- I w łeb lub serce PAL!”

Dowódca 2 Korpusu
W. Anders, gen.

.
Bitwa o Monte Cassino nazywana jest przez historyków również Bitwą o Rzym. To ciężkie walki, które miały miejsce w 1944 roku w rejonie klasztoru na Monte Cassino. Alianci wylądowali na południu Włoch we września 1943 roku. Najbardziej zaciekłe walki odbyły się na Linii Gustawa – silnie ufortyfikowanym i trudnym do zdobycia pasie umocnień obronnych przebiegający w najwęższym miejscu Półwyspu Apenińskiego. Niemieckie pozycje obronne uniemożliwiały wykorzystanie sił pancernych.
.
Od 11 do 29 maja 2 Korpus Polski - pod dowództwem gen. Władysława Andersa uczestniczył w czwartej bitwie o przełamanie Linii Gustawa. Zadanie Korpusu polegało na zdobyciu górskich umocnień między Cassino i Passo Corno. Polscy żołnierze otworzyli wojskom alianckim drogę do Rzymu przyczyniając się do ostatecznego zwycięstwa nad III Rzeszą płacąc ogromną daninę krwi. W bitwie o Monte Cassino i Piedimonte poległo ponad 900 żołnierzy polskich żołnierzy a prawie 3.000 odniosło rannych.

 

* * * * * * * * * *

W 2014 roku w tracie obchodów 10-lecia istnienia Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych mieliśmy przyjemność gościć najmłodszego żołnierza generała Andersa, kapitana Krzysztofa Flizaka - Sybiraka, uczestnika Bitwy o Monte Cassino, jak sam o sobie mówi „Amerykańskiego żołnierz o polskim sercu”. Był to dla nas wielki zaszczyt. Tym bardziej, że przyjaźń jaka się wywiązała, trwa do dziś! Przyjaźń między braćmi w mundurach.

.

Niech żyje polska!

.

    

    

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych